Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Listy od czytelników

*

 

Od: PCPACHBUD
Wysłano: 2 grudnia 2003 14:31
Do: abonament@budujzglowa.pl
Temat: Modyfikacja pozycji w N-Pro

 

[..]
Kiedy we wrześniu, na spotkaniu u Was pokazaliście Państwo "Modyfikację pozycji" w Normie Pro (współczynniki korygujące z tabelek dodatkowych w założeniach ogólnych i szczegółowych katalogów normatywnych, np. KNR), omal nie wpadłem w zachwyt czego wyraz dałem natychmiast i osobiście a teraz ponawiam mailem. Tak trzymać!
[..]

 

**

 

From: Andrzej P.
Sent: Thursday, December 11, 2003 10:24 AM
To: abonament@budujzglowa.pl
Subject: Uwagi: Nowe możliwości programu NORMA - (3/2003)

 

No. Nareszcie naprawdę potężne wzbogacenie programu (a dlaczego nie Normy3?) W praktyce dzisiaj zadziałał mi mechanizm podpowiedzi współczynników. Rewelacja! Aż się boję, że do kosztorysowania wezmą się "budowlani analfabeci" i stracę pracę. Jeśli mogę coś doradzić: Edytor tekstu w programie przezywany "Charakterystyką" koniecznie powinien mieć ikonkę lub skrót klawiszowy aby był dostępny podczas sporządzania Kosztorysu czy Przedmiaru. Do tego powinien działać prawy przycisk myszy podczas podglądania opisu katalogu aby ułatwić np. kopiowanie fragmentu opisu do Charakterystyki. Nie wspomnę o czymś takim jak umożliwienie tworzenia własnych ustawień ekranu przez dołączenie lub przestawianie ikon. Wykonując kosztorys na bieżąco tworzę opis wyjaśniając skąd i dlaczego te a nie inne pozycje i teraz muszę posługiwać się przełącznikiem programów (Alt+Tab) gdzie w tle mam otwarty plik tekstowy a przecież można by od razu wpisywać swe uwagi do kosztorysu.[..][1]
[..]
Przyszło mi do głowy, że także mechanizm przypominania o "ręcznym" dopisaniu nakładu w niektórych pozycjach także bardzo uatrakcyjniłby program i ułatwił pracę kosztorysantowi. Np. w katalogu 7-07 "Montaż pomp i sprężarek" gdzie urządzenia należy wpisać z ręki, to samo w 4-02 w rozdziale "kotłownie" tablice na montaż kotłów muszą być uzupełniane[2]. Są też inne pozycje gdzie nakład co prawda istnieje ale musi być normowany indywidualnie (KNNR 5 tabl. 0801 i inne)[3] i jeżeli operator nie zauważy (a czasem wbijając na akord ślepaka do przetargu ma prawo nie zastanawiać się co robi) to błędy mogą zawalić ofertę. Gdyby w takich pozycjach pojawił się dymek albo migający inny efekt np. żarówka to takiego gościa by to obudziło i zastanowiłby się nad tym co robi.
[..]

Pozdrowienia dla zespołu i Wesołych Świąt
Andrzej P.

 

***

 

Od: Unibud
Wysłano: 2 grudnia 2003 19:27
Do: abonament@budujzglowa.pl
Temat: Nowe możliwości

 

[..]
Przeczytałem tekst p. Mościckiego w BzG 3/2003 i jestem pełen uznania za podjęcie próby dopracowania narzędzia dla kosztorysantów do takiego etapu aby praca z komputerem i stosownym oprogramowaniem ( NORMA PRO ) naprawdę całkowicie wyeliminowała zaglądanie do tekstu drukowanego ( o ile się go posiada a ja nie znam nikogo kto posiadałby w swojej podręcznej biblioteczce zawodowej zbiór wszystkich katalogów[4] dostępnych w programie kosztorysowym ) lub powrotu do czytania założeń zamieszczonych w programie komputerowym ( niejednokrotnie w kilku miejscach odnoszących się do danej pozycji katalogowej : założenia ogólne, szczegółowe, opis pod tabelą, itp. ) i kompilacji tam zawartych możliwości z konkretnym przypadkiem z jakim ma do czynienia kosztorysant.
Szczere wyrazy poparcia dla działań w tym kierunku !
Ponieważ temat jest nowy potrzebuję trochę czasu by to wszystko przetestować u siebie ale kierunek jest jak najbardziej właściwy.
Przedyskutuję temat z kilkoma zaprzyjaźnionymi kosztorysantami i mam nadzieję, że za kilka dni będziemy mogli się w tym temacie pełniej wypowiedzieć.

Z wyrazami serdecznych pozdrowień
(...) nazwisko znane redakcji

 

****

 

From: Lech Zubrzycki
Sent: Wednesday, December 03, 2003 9:39 PM
To: abonament@budujzglowa.pl
Subject: uzupełnienie norm

 

W nawiązaniu do artykułu pana Mościckiego w sprawie nowych możliwości programu Norma Pro uprzejmie informuję, że wprowadzenie opcji modyfikacji pozycji kosztorysowych poprzez automatyczne uwzględnianie tabel współczynników korygujących w zależności od przewidywanych warunków wykonywania robót jest znakomitym ułatwieniem procedury sporządzania kosztorysów.
Uważam, iż byłoby wskazane pilne rozszerzenie umożliwienia kosztorysantom korzystania z takich opcji w pozostałych katalogach poprzez uwzględnienie wszystkich tabel uzupełniających[5].
Szczególnie jest to istotne w KNR - ach na roboty budowlane i instalacyjne, w "mieszkaniówce" zarówno dla robót nowych, jak i remontowych w aspekcie między innymi:

 

  • robót na wysokości pow. 5,0 m, lub na określonej kondygnacji[6]
  • rodzaju ścian (betonowych lub murowanych)
  • węzły cieplne, pompownie itp.

 

Z poważaniem:
Lech Zubrzycki
 

 

 

Odpowiadamy:

Bardzo nas ucieszył fakt, że nowe możliwości programu Norma Pro wprowadzone do wersji 4.03 spotkały się z powszechnym uznaniem naszych użytkowników. Z przyjemnością możemy poinformować, że prace nad wprowadzeniem mechanizmów automatycznej modyfikacji do kolejnych katalogów cały czas trwają i w każdym kolejnym wydaniu Buduj z Głową otrzymają Państwo nową ich porcję. Chcemy zaznaczyć, że zmiany, o których wyżej napisano są efektem życzeń i propozycji zgłaszanych przez użytkowników przy różnych okazjach, w tym również w listach do redakcji. Czyli wniosek prosty : im więcej otrzymamy listów od Państwa, tym więcej życzeń będziemy mogli zrealizować. Dlatego też prosimy o nadsyłanie wszelkiego typu uwag i propozycji.

 

 

 

Odpowiedzi szczegółowe :

  1. Pańskie propozycje bierzemy pod uwagę i konsultujemy je z innymi użytkownikami. Zdecyduje większość. Chodzi tu bowiem o gusty i przyzwyczajenia a te jak wiadomo nie podlegają dyskusji. Nie znaczy to jednak, że temat odrzucamy. Musimy po prostu zorientować się jak wielu użytkowników ma odczucia podobne do Pańskich. Być może wprowadzimy rozwiązania opcjonalne.
  2. W KNR 7-07 (i wielu innych) wprowadzenie lub nie urządzeń do kosztorysu zależy obecnie jedynie od uzgodnienia stron. Tym niemniej sam postulat aby program ostrzegał użytkownika przed sytuacjami nietypowymi jest jak najbardziej słuszny i miło nam powiadomić, że Pańskie życzenie zostało przez naszych programistów uprzedzone i właśnie razem z tym numerem kwartalnika otrzymują Państwo wersję Normy Pro, która takie możliwości posiada. Szczegóły w artykule p. Mościckiego "Komunikaty specjalne".
  3. W niektórych katalogach faktycznie występują zamiast konkretnych norm zużycia czynników produkcji, oznaczenia "*)" wraz z dopiskiem pod tablicą, że normę należy podać według projektu. Ten problem jednak został rozwiązany w Normie Pro już w wersji 4.03. Po prostu zanim taka pozycja zostanie dołączona do kosztorysu pojawi się okno "Ustawienie normy" i użytkownik musi ją określić. Dodatkowo okienko to podaje i przelicza ewentualne współczynniki. Użytkownicy innych wersji programów Norma i Norma Pro są ostrzegani przez pojawienie się niemożliwej do zaakceptowania wartości 999999.
  4. Przepraszamy, ale jest Pan w błędzie. Zna Pan kogoś takiego. To właśnie my.
  5. Bardzo pilnie nad tym pracujemy.
  6. Proszę sprawdzić na przykład pozycję KNR nr 2-02 0114-01 lub jakąkolwiek inną, której to dotyczy w tym katalogu. Tam już to jest. Nadal jednak prosimy o tego typu uwagi, zarówno dotyczące tych katalogów, które już opracowaliśmy jak i tych, które powinny zostać opracowane w pierwszej kolejności.

Redakcja