Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 4/2012

Szanowni Państwo!

Jesień idzie przez park, można by zacytować zespół "Rote Gitarren", gdyby nie to, że mamy już za sobą pierwszy atak zimy. I tak jak drogowcy dwoją się i troją, żebyśmy wszyscy mogli bez przygód dotrzeć do celu, tak nasi autorzy przechodzą samych siebie, żeby dostarczyć Państwu i wiedzy, i rozrywki jednocześnie.
Jeśli Państwo pozwolą, zasugeruję kolejność lektury. Na początek "Przeskoczmy Mojżesza":

 

"Ja jestem chyba tylko podejrzany, zwrócił się do radzieckiego prokuratora pewien obywatel. Chodźcie obywatelu do okna i popatrzcie, odrzekł prokurator – podejrzani to sobie grzecznie chodzą jak widzicie po ulicy, a wasza sytuacja, skoro już u mnie jesteście jest zupełnie inna!"

 

Ten cytat w zestawieniu z tytułem może się wydawać bez sensu. No bo co ma wspólnego Mojżesz z radzieckim prokuratorem? Przyznaję, trochę dziwne zestawienie, ale zapewniam, że choć artykuł napisany jest "lekko i swobodnie", to poruszony w nim temat jest bardzo poważny. Autor, p. Michał Paradowski dzieli się z Państwem swoimi uwagami na temat problemów przedstawionych przez p. H.J. Orłowskiego w artykule "Przyczyny różnicy cen w kosztorysach ofertowych na roboty budowlane". Pierwsza część tego artykułu wywołała spore zamieszanie i żywy oddźwięk naszych czytelników. Warto więc poświęcić chwilę na lekturę obu pozycji (jest to lektura obowiązkowa).

 

W tym numerze zapoczątkowaliśmy dwa nowe mini cykle "Koncesje na usługi i roboty budowlane w UE" oraz "Podwykonawstwo w zamówieniach publicznych w prawie unijnym i praktyce państw członkowskich" - oba autorstwa p. Dariusza Piasty.
A skoro jesteśmy już przy zamówieniach publicznych, to zwracamy Państwa uwagę na dwa artykuły nowo pozyskanego autora p. Grzegorza Bednarczyka: "O „dzieleniu” i „sumowaniu” robót budowlanych" i "Termin płatności jako kryterium oceny ofert".

 

Miło nam poinformować, że w roku 2013 będziemy nadal zamieszczać stawki robocizny kosztorysowej i wskaźniki narzutów pozyskane z bazy Intercenbud (dane na IV kwartał br. można znaleźć w dziale "Informacje kosztowo-cenowe").

 

Przypominam Państwu, że BzG 1/2013 będzie wydaniem jubileuszowym. Wspólnie będziemy świętować 10-lecie naszego kwartalnika. Do tego wydarzenia pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale my już rozpoczęliśmy przygotowania, bo szykujemy dla Państwa wiele atrakcji. Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się w komplecie, zdrowi i w świetnych nastrojach w nowym 2013 roku. Na razie...

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja