Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2013

Szanowni Państwo!

Rok 2013 zaczynamy od okrągłego jubileuszu. W tym momencie kwartalnik "Buduj Głową" kończy dokładnie dziesięć lat i chociaż w naszych przesyłkach nie znajdziecie Państwo fajerwerków, to postaraliśmy się, żeby zawartość tego numeru była jak najciekawsza. Nowy program do przedmiarowania, konkurs z atrakcyjnymi nagrodami, prezent od SzuKIO - to tylko niektóre z pozycji warte uwagi.

 

Na początek jednak zachęcam do zajrzenia do działu Artykułów, bo nasi autorzy dostarczyli nam wyjątkowo ciekawe teksty. Pan Dariusz Piasta, nie wiem czy świadomie, czy niechcący, przypomniał nam o karnawale poświęcając Brazylii kolejny odcinek cyklu o zamówieniach publicznych ("Zamówienia publiczne w Brazylii"). W ubiegłym roku na naszą rodzimą ustawę - Prawo zamówień publicznych posypało się sporo gromów. No to zobaczmy, jak z zamówieniami radzą sobie w kraju samby.

Jubileusze to dobry moment do podsumowań. U nas tego zadania podjął się pan Jerzy Dylewski w artykule "Dziesięć lat minęło – sprawdźmy, co się zmieniło".

Sporo dalej w przeszłość zagłębia się pan Jarosław Maliński w artykule "Beton – historia niezwykła". Wszyscy wiemy, że betonu używali już starożytni Rzymianie, ale są naukowcy, którzy przesuwają datę wynalezienia betonu do czasów faraonów. Do XXI w. sprowadza nas z powrotem pan Sławomir Gąsiorowski, który bardzo ciekawie pisze o czasowym, technologicznym upłynnieniu gruntu.

Czy pamiętają Państwo artykuł "Przeskoczmy Mojżesza", który zamieściliśmy w poprzednim wydaniu BzG? Temat poruszony przez pana Michała Paradowskiego wywołał duże zainteresowanie wśród czytelników; na tyle duże, że autor postanowił ustosunkować się do wypowiedzi jednego z nich w tekście - "Kopiuj – wklej!".

W dobie kryzysu, kiedy wszyscy specjaliści zapowiadają masowe upadki firm budowlanych, pani Zofia Bolkowska, trochę wbrew tym czarnym scenariuszom, stara się podnieść wszystkich budowlańców na duchu i w artykule "Budowlany rynek pracy" stwierdza, że problemy budownictwa (chociaż poważne) nie będą trwały długo. Miejmy nadzieję, że tak właśnie będzie.

 

Teraz trochę o nowościach - w tym numerze "Buduj z Głową" przedstawiamy Państwu nowy program - Miara PRO. Na płycie zamieściliśmy wersję testową, w pełni funkcjonalną, ale ograniczoną czasowo - program działa do 31 marca 2013 r. Miara PRO jest prostą, przyjazną aplikacją służącą do tworzenia przedmiarów na podstawie projektów CAD (w formatach DWG, DXF, RYS), ale nie tylko, bo przedmiary można zdejmować również z fotografii zniekształconych perspektywą. Ta ostatnia opcja wyróżnia Miarę PRO spośród innych tego typu aplikacji. Chcielibyśmy zwrócić na nią Państwa uwagę i w związku z tym oprócz programu testowego przygotowaliśmy konkurs dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby zmierzyć się z wymiarowaniem w Mierze PRO. Szczegóły znajdziecie Państwo w dziale o nazwie Konkurs. Ja tylko dodam, że do wygrania są: Norma EXPERT i Miara PRO.

 

Zaprzyjaźniona z nami redakcja niezbędnika w zamówieniach publicznych SzuKIO po raz kolejny przygotowała dla naszych czytelników gratisowy kupon promocyjny pozwalający na dostęp do 50 dowolnych dokumentów (szczegóły w Aktualnościach). Okazuje się, że nie tylko my mamy jubileusz, bo SzuKIO obchodzi właśnie czwartą rocznicę powstania. W związku z tym życzymy kolegom wszystkiego najlepszego, sukcesów i jak największej liczby zadowolonych klientów wśród których jest sporo naszych czytelników.

 

Na koniec chciałbym zwrócić Państwa uwagę na zachodzące zmiany w INTERCENBUDZIE. Nasi koledzy poinformowali o rozszerzeniu bazy o ceny jednostkowe robót według katalogów: KNR 2-37/GEO, KNCK-7 i KNP cz. 16.

 

Nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Państwa do lektury wydania jubileuszowego "Buduj z Głową".

 

 

Jarosław Deja