Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2014

Szanowni Państwo!

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w XIX Konferencji Częstochowskiej, która odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2014 r. Termin może wydawać się nieco odległy, ale już teraz warto zapoznać się z programem i zgłosić chęć udziału w konferencji. Więcej szczegółów, m.in. przewidywane referaty oraz formularz zgłoszeniowy znaleźć można w Aktualnościach.

 

Wielu z Państwa odbywa dalekie podróże po świecie. Z przyjemnością zamieścimy Wasze wspomnienia z tych wojaży. Pani Longina Zandecka podzieliła się z nami wrażeniami z Chin (BzG 3/2011) i z Indii (BzG 2/2012). Kilka lat temu pan dr Jerzy Dylewski przedstawił ciekawostki z Peru i Boliwii (BzG 3/2009), a teraz – już trzeci felieton z cyklu „Budowle, potrzebne do dziś i całkiem zbędne, które powstały na rozkaz dyktatorów”.

O zamówieniach publicznych w Stanach Zjednoczonych pisał w BzG 1/2014 pan Dariusz Piasta. Pan Jerzy Kubiszewski przedstawił w BzG 1,2/2014 porządek budowlany, a w tym numerze przygotował dla Państwa materiał na temat kryteriów rozstrzygania przetargów publicznych w USA (w kolejnym wydaniu zamieścimy wybrane zagadnienia kosztorysowania inwestycji).

Polskie drogi dostarczają tematu wielu naszym autorom (patrz BzG 2/2014) - w bieżącym numerze mamy dwie pozycje warte uwagi, tj. artykuł pana Michała Paradowskiego „Czyżby droga z lepiku dachowego?” oraz „Nawierzchnie monolityczne” autorstwa pana Jarosława Malińskiego.

O jednym z największych projektów górniczych na świecie prowadzonym przez KGHM pisze pan Wojciech Żniński w artykule „A po co w ogóle ta miedź? – projekt Sierra Gorda”.

Pan Kazimierz St. Nowicki przybliża projekty zmian w Prawie budowlanym i Prawie zamówień publicznych oraz projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków.

 

Zapraszam do odwiedzenia działu Przepisy prawne, bo mimo okresu wakacyjnego zmian w prawie jest dużo. Szczególną uwagę proszę zwrócić na DYREKTYWĘ Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja