Budujemy, budujemy ...

Pierwszy na świecie biurowiec wydrukowany w technologii 3D został otwarty w sierpniu br. w Dubaju.
O druku 3D pięciokondygnacyjnego bloku mieszkalnego, willi, trójwymiarowych elementach konstrukcyjnych i innych mogliśmy przeczytać w ubiegłorocznym BzG (3/2015), w artykule J. Malińskiego pt. „Wydrukować dom”. Pora na pierwszy na świecie budynek biurowy. W sierpniu br. zaprezentowano w Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie) „Biuro Przyszłości”. Budynek o powierzchni 250,8 m2 został wydrukowany warstwa po warstwie ze specjalnej mieszanki cementu. Trwało to łącznie 17 dni, a do monitorowania pracy drukarki została zatrudniona jedna osoba… Koszt „druku” to 140.000 dolarów, co jak oszacowano daje oszczędność około 50% kosztów, w porównaniu do podobnej konstrukcji zbudowanej konwencjonalnymi metodami. Budynek posiada wszystkie udogodnienia, takie jak: prąd, wodę, łącze telekomunikacyjne, klimatyzację.
Zarówno obiekt jak i wyposażenie wnętrz powstało przy użyciu olbrzymiej drukarki o wymiarach 36,6 m długości, 12,2 m szerokości i 6,1 m wysokości.
Ciekawe co będzie następnym produktem do wydrukowania. Z pewnością również o tym będziemy Państwa informować.

źródło: www.propertydesign.pl

 

*

Ekologicznie - ekonomicznie  

Na akumulatorach już nie 120–170 km na jednym ładowaniu. Podczas odbywającego się na przełomie września i października br. salonu samochodowego w Paryżu zaprezentowano Opla Ampera-e o zasięgu około 320 km!!! Ten pięciodrzwiowy hatchback przyspiesza do 50 km/h w 3,2 s, co czyni go miejską „wyścigówką”, a maksymalna prędkość 150 km/h pozwala na swobodne poruszanie się po autostradzie. Jak tak dalej pójdzie to BzG będziemy musieli wydawać co miesiąc, aby nadążyć za technicznymi nowościami.

źródło: www.wnp.pl