Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 4/2016

Szanowni Państwo!

Szkło znane jest człowiekowi od tysiącleci. Najstarsze ślady jego użytkowania pochodzą sprzed 3,5 tys. lat, ale rozkwit branży szklarskiej nastąpił całkiem niedawno bo w XX w. po wynalezieniu metod ciągłej produkcji tafli szklanych. Dzisiaj szkło, to bardzo ważny produkt dla każdego rozwiniętego kraju. Jak sobie radzi przemysł szklarski w Polsce? W skrócie - bardzo dobrze! Ale pozwólcie Państwo, że po szczegóły odeślę Was do artykułu pani Zofii Bolkowskiej „Udział i znaczenie przemysłu szklarskiego w przetwórstwie przemysłowym w porównaniu do przemysłu materiałów budowlanych”. A co poza tym? Cóż, szkło ma wiele zastosowań. Może na przykład podnosić adrenalinę, albo przyprawiać o palpitację serca - przykłady w artykule pana Jarosława Malińskiego „Zabójczy widok – czyli szkło nieco inaczej”.

 

W tym wydaniu rozpoczynamy publikację serii artykułów dotyczących kosztu cyklu życia (LCC), gdyż najprawdopodobniej to na kosztorysantów spadnie obowiązek ich szacowania. W tematykę tę wprowadzi nas pani Balbina Kacprzyk, w pierwszej części „Kosztów cyklu życia”, natomiast o konieczności gromadzenia danych dla wyliczania LCC pisze pan Wojciech Żniński w artykule „Bez danych ani rusz”.

Pan Grzegorz Bednarczyk opisuje „Jak uczestniczyć w postępowaniu przetargowym (po nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych z 22 czerwca 2016 r.)”, a wielu praktycznych rad na temat uczestnictwa w rozprawie przed KIO udziela pan Tomasz Pytkowski w artykule „Odwołanie i rozprawa przed Krajową Izbą Odwoławczą – oczami kosztorysanta”.

Szczególną uwagę zwracamy na informacje zawarte w dziale Aktualności, zwłaszcza o ujednoliconym tekście ustawy Pzp, o ustawie o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi oraz o projekcie Ministerstwa Finansów dotyczącym odwróconego VAT-u na usługi budowlane.

 

Na koniec jeszcze jedna ważna informacja, która dotyczy przede wszystkim użytkowników Normy STANDARD. Od 15 listopada 2016 r. rozpoczynamy sprzedaż nowej wersji programu - Norma STANDARD 2. Jednocześnie wycofujemy z oferty starszą wersję, którą od strony technicznej (serwis i aktualizacje) będziemy obsługiwać do końca 2017 r. Zapraszam wszystkich do zapoznania się z Normą STANDARD 2 - na naszej płycie dostępne jest demo programu, które można zainstalować bez obaw o już obecną na dysku Normę - nowa wersja w żaden sposób nie zakłóci jej pracy.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja