Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 4/2017

Szanowni Państwo!

Pogoda za oknem nie rozpieszcza. Jak to jesienią jest i mokro, i zimno. Dlatego też proponuję rozpocząć lekturę tego wydania Buduj z Głową od czegoś lżejszego, na przykład od artykułu pana Jerzego Dylewskiego o Wielkim Murze - Co pozostało po QIN SHI HUANGU?

 

Przydatnych rad, o tym: Jak wyjaśniać rażąco niską cenę w postępowaniu o zamówienie publiczne - udziela pan Grzegorz Bednarczyk. W artykule Z życia kosztorysanta - czyli jak nazwać i rozliczyć „te roboty”? - pan Tomasz Pytkowski podpowiada jak rozliczyć roboty tymczasowe i prace towarzyszące. Natomiast pan Andrzej Warwas podaje sposób na rozwiązanie problemów z rozliczaniem robót dodatkowych i zamiennych - Zmiana wynagrodzenia - kalkulacja cen robót budowlanych nie ujętych w kosztorysie ofertowym.

 

Cały czas aktualny temat dotyczący systemu „zaprojektuj i wybuduj” (poruszany często na naszych łamach m.in. przez pana Michała Paradowskiego), tym razem podjęty został przez panią Renatę Niemczyk w artykule Problemy z „Design&Building”.

 

Do obecnych od kilku lat na naszym rynku budowlanym certyfikatów LEED i BREEAM dołączył system WELL. Pisze o nim pan Jerzy Bolkowski w artykule „WELL” certyfikat przyjazny ludziom. Z kolei pan Przemysław Róziewicz omawia inicjatywę Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie... stawiającą sobie za cel zero wypadków na budowach.

 

Kończymy cykl Kolejne kroki w Normie EXPERT. W ostatnim odcinku serii pan Kazimierz St. Nowicki pisze o rozliczaniu robót wykonanych w poszczególnych etapach/okresach budowy.

 

Jeśli chodzi o Przepisy prawne, to tradycyjnie lista zmian jest duża. Wydaje mi się, że poza pobieżnym przejrzeniem spisu treści, na pewno powinni Państwo zwrócić uwagę na kolejne teksty jednolite Prawa Budowlanego i Prawa zamówień publicznych.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja