Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2018

Szanowni Państwo!

Building Information Modeling (BIM) nie jest technologią powszechnie stosowaną w Polsce, ale jest kwestią czasu, kiedy stanie się obowiązującym standardem. Pisaliśmy na ten temat wielokrotnie na łamach BzG, przypomnę tylko kilka artykułów (więcej znajdziecie Państwo na naszej stronie:  www.bzg.pl):

BIM jest coraz silniej obecny w naszych produktach. Już w 2010 roku użytkownicy Normy EXPERT (wersja 5.1.301) mogli importować projekty budowlane zapisane w formacie IFC. W poprzednim wydaniu udostępniliśmy Państwu Normę EXPERT 5.9.100 zawierającą nową, interaktywną przeglądarkę modeli w technologii BIM. Zaimportowany model 3D wraz z jego strukturą może być nie tylko "przeglądany" na ekranie, ale co ważniejsze uzyskujemy informacje o technologii wykonania i zawartych w projekcie wymiarach elementów. Stąd krótka droga do sporządzenia przedmiaru/kosztorysu. Gorąco zachęcam do zapoznania się z dwuczęściowym artykułem pana Kazimierza St. Nowickiego - „Norma EXPERT nowe wyzwania” - część I i część II. Z pewnością ułatwi on wszystkim zainteresowanym wejście w świat technologii BIM.

 

Powodem wzrostu zainteresowania tematyką dotyczącą kosztorysu inwestorskiego są m.in. planowane zmiany w systemie zamówień publicznych (podjęcie prac nad nową ustawą). Zapraszamy do zapoznania się z artykułami pana Tomasza Pytkowskiego „Kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych – propozycje zmian” oraz pana Andrzeja Warwasa „Głos w dyskusji o kosztorysie inwestorskim”.

Zbliżają się wakacje, pora urlopów, więc i w BzG przygotowaliśmy dla Państwa trochę egzotyki. Z zamówieniami publicznymi w Indonezji mogą Państwo zapoznać się w artykule pana Dariusza Piasty. Natomiast pan Jarosław Maliński w „Laserem po ziemi” przedstawia m.in. odkrycie ok. 60.000 pojedynczych kamiennych budowli Majów, którego dokonano dzięki zastosowaniu urządzenia do laserowego skanowania gruntu o skrótowej nazwie LiDAR.
Majowie budowali z kamienia, a pani Anna Kurowicka przypomina budownictwo gliniane - „Glina materiałem budowlanym przeszłości i przyszłości”.
Z kolei pan Wojciech Żniński opisuje wodoszczelne izolacje dużych powierzchni - „Izolacja natryskowa polimocznikiem”.
 

Tradycyjnie zapraszamy na organizowane przez SKB warsztaty dla kosztorysantów:

  • IV Letnie warsztaty dla kosztorysantów - Warszawa 2018, „Koszty i zysk w kalkulacjach robót budowlanych”.
  • XII Warsztaty kosztorysowe Zakopane 2018, „Praktyczne aspekty wykorzystania kosztorysu”.

 

Do najważniejszych zmian w przepisach prawnych należą wprowadzone ostatnio: Prawo przedsiębiorców oraz Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

 

Szanowni Państwo,
informujemy, że w 2019 r. ATHENASOFT zakończy wsparcie wszystkich swoich produktów w systemach Windows XP oraz Windows Vista. Ostatnim wydaniem, w którym pojawią się wersje aplikacji pracujące pod kontrolą tych systemów będzie BzG 1/2019. Począwszy od BzG 2/2019 do zainstalowania naszych programów i aktualizacji wymagany będzie Windows 7 SP1 lub nowszy.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja