Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2018

Szanowni Państwo!

Od kliku miesięcy intensywnie pracujemy nad interaktywną przeglądarką projektów/modeli w technologii BIM, zwiększamy jej funkcjonalność, optymalizujemy kod tak, żeby nowy moduł był coraz lepszy. Efekty naszej pracy mogą Państwo sprawdzić samodzielnie instalując nową wersję Normy EXPERT lub jej wersję demonstracyjną. Start ułatwi Państwu seria artykułów "Norma EXPERT nowe wyzwania". W poprzednim wydaniu opublikowaliśmy dwie części dotyczące pracy z przeglądarką: teoretyczną i praktyczną (obie dostępne na płycie BzG i naszej stronie bzg.pl). Jak zauważył autor cyklu, pan Kazimierz St. Nowicki:
"...każdy dobry program, a takim z pewnością jest Norma EXPERT, nie stoi w miejscu. Wdrażane przez programistów pomysły, uwagi, sugestie, czy podpowiedzi użytkowników przyczyniają się do coraz lepszego, bardziej efektywnego i efektownego działania programu. Z kwartału na kwartał dostajemy do pracy coraz lepsze narzędzie. Szkoda byłoby nie wykorzystać jego mocy...". Zapraszam więc Państwa do wypróbowania przeglądarki IFC oraz lektury trzeciej części tutorialu "Norma EXPERT nowe wyzwania".

 

W czerwcu odbyły się „IV Letnie Warsztaty dla Kosztorysantów – Warszawa 2018”, których tematem głównym były „Koszty i zysk w kalkulacjach robót budowlanych”. Sprawozdanie z Warsztatów przygotował pan Tomasz Pytkowski, a ja pozwolę sobie przytoczyć cytat odnoszący się do jednego z ważniejszych elementów dyskusji:

„...biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową uzasadnione, a nawet zalecane jest stosowanie maksymalnych stawek i narzutów publikowanych w informatorach cenowych. Pozwoli to zbliżyć szacowanie wartości zamówienia do występujących na rynku ofert...”.

Od początku istnienia serwisu INTERCENBUD staliśmy na stanowisku iż w naszych publikacjach cenowych powinny pojawiać się m.in. informacje o rzeczywistych stawkach robocizny kosztorysowej, nawet jeśli są one wyższe od stawek publikowanych w pozostałych informatorach. Po lekturze sprawozdania z Warsztatów nasuwa się jeden wniosek: stosując w kosztorysach inwestorskich stawki robocizny zamieszczane w bazie INTERCENBUD otrzymają Państwo rzetelną wycenę, zapewniającą jej realność i bezpieczeństwo finansowe w trakcie ustalania wartości robót budowlanych, dla których będzie organizowany przetarg publiczny.

 

Wszystkich zainteresowanych tematyką dotyczącą kosztorysu inwestorskiego i zmianami w systemie zamówień publicznych odsyłam do drugiej części artykułu pana Tomasza Pytkowskiego "Kosztorys inwestorski w zamówieniach publicznych – propozycje zmian". Warto również przeczytać artykuł pani Ewy Wiktorowskiej "Wynagrodzenie osób w zamówieniach publicznych w sektorze związanym z budownictwem" i pana Grzegorza Bednarczyka "Wadium w pieniądzu w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego".

 

W artykule "Zamawianie robót budowlanych na podstawie projektu budowlanego (część I)" pani Renata Niemczyk przedstawia podstawy prawne służące analizie spornych zagadnień przy zamawianiu robót budowlanych na podstawie projektu budowlanego, a w części drugiej prezentuje kilka zaczerpniętych z praktyki przykładów dotyczących uznania robót za wykonane.

 

Mamy okres wakacyjny, więc w BzG nie mogło zabraknąć artykułów o nieco lżejszej tematyce:

- Enklawa „Naj – Naj” pana Jerzego Dylewskiego z cyklu "Budowle, potrzebne do dziś i całkiem zbędne, które powstały na rozkaz dyktatorów" (tym razem – świat arabski) oraz

- Dokąd teraz? - pana Jarosława Malińskiego, w którym autor przybliża nam okolice Bogatyni: łużyckie domy przysłupowe, kopalnię odkrywkową Turów, sgraffito w miasteczku Frýdlant.

 

W dziale Przepisy prawne zwracamy Państwa uwagę zwłaszcza na tekst jednolity Prawa budowlanego (lp.28).

 

W poprzednim wydaniu informowałem Państwa o tym, że w 2019 r. ATHENASOFT zakończy wsparcie wszystkich swoich produktów w systemach Windows XP oraz Windows Vista. Przypominam o tym i będę to robić w kolejnych wydaniach, bo to bardzo ważna sprawa, której nie powinni Państwo zostawiać na ostatnią chwilę. Warto już teraz przyjrzeć się swoim komputerom i zdecydować, czy potrzebny będzie zakup nowego sprzętu, czy wystarczy wymiana systemu operacyjnego na nowszy.

 

A już w tym wydaniu wprowadzamy zmiany dla użytkowników Normy PRO - nowy instalator, przeznaczony dla Windows 10 (bez obaw, stara wersja jest nadal dostępna) oraz dla posiadaczy Norm EXPERT i STANDARD 2 - w tym przypadku otrzymujecie Państwo programy pracujące w trybie 32- lub 64-bity, w zależności od posiadanego systemu operacyjnego. Te zmiany (niestety) pociągają za sobą konieczność odinstalowania poprzednich wersji programów.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja