Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2019

Szanowni Państwo!

Sylwester i Nowy Rok za nami, czas wrócić do pracy i tego co dla wielu z Państwa jest najważniejsze - do kosztorysowania. Warto się w tym momencie (na chwilkę) zatrzymać i zastanowić jakie są największe problemy, z którymi musi się mierzyć na co dzień polski kosztorysant. Dobrym materiałem wyjściowym do tych przemyśleń, a być może i dalszej dyskusji będzie artykuł pana Andrzeja Warwasa - „Kosztorysowanie w 2019 r.”.
 

W poprzednim wydaniu informowaliśmy o dodaniu do Normy EXPERT modułu „Koszty cyklu życia”, a w tym wydaniu prezentujemy tutorial przygotowany przez pana Kazimierza St. Nowickiego („Koszty cyklu życia budynków wkraczają do Normy EXPERT”) ułatwiający korzystanie z nowego narzędzia.

 

O trybach dwustopniowych, o tym, że zasługują na o wiele szersze zastosowanie w praktyce niż dzieje się to w rzeczywistości pisze pan Grzegorz Bednarczyk w artykule „Zalety dwustopniowych trybów udzielania zamówień publicznych”.

 

Pamiętacie Państwo film „Robocop”? Kto wie, być może już niedługo takich siłaczy, odzianych w egzoszkielety zobaczymy na naszych, polskich budowach. Kiedy? W zasadzie przeszkoda jest tylko jedna - pieniądze, ale po szczegóły odsyłam Państwa do artykułu pana Jarosława Malińskiego „Roborobotnik”. A skoro jesteśmy przy nowoczesnych technologiach, to warto zerknąć do jeszcze jednego artykułu tego autora „Budowlaniec też gadżeciarz”.

 

Przepisy prawne zmieniają się nieustannie, w tempie imponującym. Zdajemy sobie sprawę, że trudno jest samemu wychwycić wszystkie te ustawy i rozporządzenia, które mają wpływ na Państwa pracę. W tym wydaniu na pewno nie wolno przeoczyć kolejnego jednolitego tekstu ustawy Prawo zamówień publicznych, a także komunikatu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 28 listopada 2018 r. w sprawie ogłoszenia terminów i miejsca przeprowadzania postępowania kwalifikacyjnego dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w zakresie szacowania nieruchomości w roku 2019.

 

 

Życzę Państwu miłej lektury
Jarosław Deja