Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Przegląd rynku inwestycyjno-budowlanego (część XXVIII)

Wstęp

Koniec roku 2019 skłania do podsumowań, weryfikacji prognoz ekonomicznych na rok 2019 oraz tworzenia nowych na 2020 r.

 

Nieprawdziwe okazały się zapowiedzi zatrzymania wzrostu cen mieszkań w Polsce w 2019 r. Wręcz przeciwnie, ceny metra kwadratowego wzrosły średnio o ok. 11% rok do roku. Największe wzrosty zanotowano w Krakowie oraz Gdańsku, odpowiednio ok. 25% i 22%, podczas gdy w Warszawie było to "jedyne 14%". W całym 2019 r. do użytku oddano ok. 64 tys. mieszkań.

 

Takie suche dane mogą sugerować, iż popyt na mieszkania w 2019 r. był wciąż bardzo duży i, już powszechnie zapowiadane, spowolnienie gospodarcze w 2020 r. co najwyżej go lekko osłabi. Warto jednak wziąć pod uwagę, że w ogólnej ilości kupionych mieszkań zdecydowanie spadł odsetek mieszkań kupowanych w celach konsumpcyjnych (58%) na rzecz mieszkań kupowanych na szeroko rozumiane cele inwestycyjne. Jeszcze do 2015 r. 80% mieszkań było kupowane na cele konsumpcyjne, lecz obniżka stóp procentowych (do 1,5%) przez Radę Polityki Pieniężnej mocno wpłynęła na zmianę tej sytuacji. Od tego czasu stopy pozostały na niezmienionych poziomach i jednocześnie RPP zapowiada utrzymanie ich do 2022 r. Decyzje te napędziły migrację kapitału z nisko oprocentowanych lokat na rynek nieruchomości.

 

Jednocześnie nie wszyscy nowo upieczeni inwestorzy automatycznie zaczęli osiągać satysfakcjonujące stopy zwrotu. Niezwykle popularny w latach 2016-2017 najem krótkoterminowy został dość brutalnie zweryfikowany przez rynek. Obecnie mieszkania kupowane są głównie na najem długoterminowy lub po prostu jako ochrona kapitału przed rosnącą inflacją. Te zmiany dostrzegane są przez deweloperów, zachęcających coraz częściej do inwestycji w luksusowe apartamenty w topowych lokalizacjach w Warszawie, wskazując na wciąż bardzo atrakcyjne ceny, często niższe niż w największych stolicach Europy.

 

Taka dysproporcja pomiędzy zakupami na cele mieszkaniowe i inwestycyjne z jednej strony pokazuje jak smutne konsekwencje w postaci rosnącego rozwarstwienia społecznego niesie polityka niskich stóp procentowych, jednocześnie z drugiej może nieść ryzyko pewnych zmian ekonomicznych społecznych i prawnych. Warto tutaj spojrzeć na przykłady choćby takich miast jak Barcelona, a także całej Hiszpanii. Duża ilość prywatnych inwestycji pod wynajem połączona z atrakcyjnością turystyczną tego miasta i kraju, powodowała zmiany struktury społecznej w różnych dzielnicach a także całych miejscowościach. Lokalni mieszkańcy nie byli zadowoleni z hałasu oraz rosnącej anonimowości ludzi przewijających się przez ich osiedla. Ostatecznie, rzecz jasna pod naciskiem lobby hotelowego, pod groźbą kary 40 tys. euro, w Hiszpanii zakazano prywatnego wynajmu mieszkań na okres krótszy niż 1 miesiąc. By móc to robić, należy najpierw uzyskać państwową licencję, których ilość jest oczywiście ograniczona. Można sobie wyobrazić sytuację prowadzących taką działalność drobnych inwestorów, którzy nagle pozostali na lodzie.

Podobne przykłady państwowych regulacji można znaleźć znacznie bliżej. W Berlinie, z początkiem 2020 r. na okres 5 lat zamrożone zostały czynsze. Od 2022 r. właścicielom będzie wolno podnieść czynsz tylko o wysokość oficjalnej inflacji. Powodem tej decyzji lokalnych władz są galopujące ceny wynajmu mieszkań. Najemcy świętują, a akcje firm wynajmujących mieszkania spadają.

 

Powszechnie wiadomo, że odsetek osób mieszkających w wynajętych mieszkaniach w Niemczech jest znacznie większy niż w Polsce. Z drugiej jednak strony, średni czynsz w Berlinie to ok. 11e/m2 czyli wartość zbliżona do tej w Warszawie, gdzie jednak zarobki mamy 2 razy niższe. Rozważając inwestycję w nieruchomości pod wynajem w naszym kraju należy wziąć pod uwagę ryzyko wprowadzenia podobnych rozwiązań w niektórych miastach w Polsce.

Z drugiej jednak strony, osobom z nadwyżką gotówki nie pozostaje dużo innych możliwości ochrony kapitału w obliczu inflacji, która w grudniu osiągnęła 3,5%, a w I kwartale 2020 r. wg ekonomistów mBanku może sięgnąć nawet 4,5%. W efekcie wzrostu napięcia i groźby wojny pomiędzy USA a Iranem dało o sobie przypomnieć złoto, które w powszechnej opinii dobrze zachowuje wartość w czasie inflacji. Jego cena osiągnęła poziom 1.560 $ za uncję, co jest najwyższą ceną od 2013 r. W ujęciu złotówkowym cena osiągnęła niemal 6.000 zł, czyli niemal tyle co w sierpniu 2019 r. gdy cena złota osiągnęła swój historyczny rekord przekraczając 6.100 zł za uncję. Cały rok 2019 był bardzo dobry dla złota, którego cena, po stagnacji w latach 2013-2018 wzrosła o 30%. Jako że cena złota w dolarach dalej znajduje się sporo poniżej historycznych rekordów z 2012 r., czyli ery sprzed luzowania ilościowego przez banki centralne, można spodziewać się dalszych spektakularnych wzrostów jego ceny. Być może jest to też ostatni moment na anonimowe zakupy złotych monet, gdyż w Polsce systematycznie obniżany jest próg transakcji gotówkowych, a od ostatnich wyborów parlamentarnych rządowa walka z gotówką pod hasłem Polski Bezgotówkowej wyraźnie nabrała na sile. I tu znów niepokoi przykład Niemiec, gdzie od stycznia 2020 r. limit zakupów złota bez okazywania dokumentów został obniżony do 2.000 euro, gdy jeszcze przed 2017 r. było to 15.000 euro.

 

1. Obiekty handlowe i towarzyszące

 

 • Peakside Capital oraz KG Group S.A nawiązały współpracę celem budowy przy ul. Nowohuckiej w Krakowie nowego centrum outletowego Cracovia Outlet. Centrum zaoferuje 20.000 m2 powierzchni najmu dla 120 sklepów oraz 60.000 m2 pod ofertę detaliczną i rozrywkową. Będzie to m.in. największy klub fitness w Polsce - My Fitness Place oraz dwukondygnacyjny sklep meblowy. Obiektem zarządzać będzie spółka ROZ Outlet Shopping. Budowa rozpoczęła się w 2019 r., a zakończy jesienią 2021 r.

 • 3 grudnia 2019 r. w urzędzie dzielnicy Wilanów przedstawiono wizję nowej inwestycji typu mixed-use, która zlokalizowana będzie na Wilanowie przy zbiegu ul. Uprawnej, al. Rzeczypospolitej i ul. Karuzela. Wilanów Park będzie obszarem o pow. 7 ha, w którym znajdzie się 2-hektarowy park o charakterze miejskim, całoroczna oranżeria, przestrzeń usługowo-handlowa, a także hotel, biura i coworkingi. Promowane będą też rozmaite inicjatywy sąsiedzkie oraz te skierowane do seniorów. Inwestorem jest Ceetrus Polska, mająca już w swoim dorobku podobne inwestycje w Luksemburgu oraz Lyonie. Rozpoczęcie budowy ma nastąpić w ciągu najbliższych 2 lat.

 

2. Lokale biurowe

 

 • BBI Development oraz Archidiecezja Warszawska porozumiały się w kwestii współpracy przy inwestycji Roma Tower, zawiązując spółkę (PW Sp. z o.o. Sp.k.), która udzieli na ten cel pożyczki do 25 mln zł z terminem spłaty do 30 czerwca 2022 r. Wkładem Kurii jest grunt o szacowanej wartości 35 mln, co da docelowo 55% udziałów w inwestycji. Roma Tower będzie 170-metrowym wieżowcem na działce u zbiegu ul. Nowogrodzkiej i Emilii Plater. Będzie to największa inwestycja prowadzona przez BBI Development.

 • Chmielna 89, nowy charakterystyczny wieżowiec o trapezoidalnej bryle powstający w Warszawie, zostanie w całości wynajęty przez PKO Bank Polski. Najemca oraz inwestor Cavatina Holding podpisały niedawno umowę na wynajęcie ponad 24.000 m2 tego 14-kondygnacyjnego wieżowca. Jest to jedna z największych transakcji biurowych w 2019 r. w Polsce. PKO BP planuje przenieść do niego ok. 2000 swoich pracowników.

 • Zakończyła się budowa kompleksu biurowo-mieszkalnego przy ul. Rajskiej 8 w obrębie historycznego centrum Gdańska. Elegancki budynek z fasadą z czerwonej cegły zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci, powstał przy skrzyżowaniu ulic Rajskiej i Heweliusza, w miejscu, które dotąd nosiło niechlubne miano "dziury wstydu". Część biurowa obiektu oferuje blisko 13 tys. m2 powierzchni najmu na 10 kondygnacjach. W części mieszkalnej znajduje się 169 mieszkań o łącznej pow. ponad 18 tys. m2. Pieszy pasaż przechodzący przez budynek na poziomie parteru odtwarza historyczny przebieg ul. Rajskiej. Inwestorem jest firma Apollo-Rida Poland, a budowa trwała od 2016 r.

 • Zakończyła się również budowa ostatniego etapu gdańskiego kompleksu biznesowego Alchemia, którego deweloperem jest firma Torus. Ostatni zrealizowany biurowiec Neon otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Oferuje on 33,5 tys. m2 powierzchni dla biur oraz 1,5 tys. m2 powierzchni usługowej. Ponadto posiada 319 miejsc parkingowych. Podobnie jak poprzednie etapy, Neon jest certyfikowany w LEED na poziomie Platinum. Cały kompleks Alchemia powstawał przez blisko 10 lat i dostarczył łącznie ponad 122 tys. m2 powierzchni najmu. Projekt architektoniczny Alchemii wykonała pracownia APA Wojciechowski.

 • Wmurowano kamień węgielny pod budowę kolejnej inwestycji biurowej w Gdańsku - biurowca Format, który powstanie na działce przy ul. Droszyńskiego. Jego inwestorem także jest Torus. Biurowiec będzie miał 19 m wysokości; 5 kondygnacji naziemnych, na których znajdzie się 16 tys. m2 powierzchni GLA[*] , w tym blisko 3 tys. m2 pow. biurowej. Charakterystycznym elementem inwestycji będą boiska sportowe zlokalizowane obok budynku. Projekt architektoniczny, autorstwa pracowni APA Wojciechowski, zakłada przeszklone fasady wykończone cegłą klinkierową. Przewidziany termin zakończenia budowy – druga połowa 2021 r. Biurowiec będzie certyfikowany w systemie LEED, planowany poziomo to Gold.

 • Pod koniec października 2019 r. na budowie gdańskiego biurowca Wave zawieszono wiechę i rozpoczęto prace wykończeniowe. Jest to pierwsza inwestycja biurowa w Trójmieście firmy Skanska. Budynek posiada 14 kondygnacji i zaoferuje łącznie 48 tys. m2 powierzchni biurowej (w pierwszym etapie oddane zostanie 23.300 m2). Budynek będzie posiadał atrakcyjne patio, funkcjonujące jako przestrzeń publiczna, gdzie odbywać się będą małe koncerty i wydarzenia kulturalne. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia Medusa Group ze Śląska. Obiekt ma zostać oddany do użytku w czerwcu 2020 r.

 • Postoczniowe tereny w Gdańsku wkrótce wzbogacą się o kolejny nowoczesny budynek biurowy. Przy ul. Marynarki Polskiej rozpoczęła się budowa biurowca C300 Office, której inwestorem jest spółka Inopa. Obecnie tuż obok znajduje się bratni biurowiec C200, a w przyszłości pomiędzy nimi powstanie kolejny, o nazwie C250. C300 będzie składał się z 10 kondygnacji oferujących 13.800 m2 powierzchni biurowych do wynajęcia. Jego projekt architektoniczny wykonało biuro Kenton Arch, a projekt wnętrz studio Loft Magdalena Adamus. Biurowiec ma otrzymać certyfikat LEED i zostać oddany do użytku w kwietniu 2021 r .

 

3. Inwestycje mieszkaniowe zawsze „modne” i potrzebne

 

 • W Warszawie firma Agenda Developer S.A. realizuje swoją inwestycję mieszkaniową Grodzieńska 19 w lokalizacji historycznej XIX-wiecznej "Fabryki mydła i świec Adamczewski i S-ka". W grudniu oficjalnie rozpoczął prace budowlane wyłoniony niedawno generalny wykonawca – firma Alfa-Bet Polska Sp. z o.o. Sp.k. Inwestycja zaoferuje 108 mieszkań o powierzchniach od 28 do 101 m2. Na ostatnim piętrze zaplanowano apartamenty klasy premium. Ceny mieszkań w sprzedaży zaczynają się od 10.000 zł/ m2. Przekazanie kluczy pierwszym mieszkańcom planowane jest na koniec września 2021 r.

 • Inwestycja Apartamenty Marymoncka rozbudowuje się o 2 etap, w którym powstanie 5-kondygnacyjny budynek z mieszkaniami o powierzchniach o 28 do nawet 190 m2. Znajdzie się w nim także hala garażowa na 51 aut. Budynek będzie charakteryzował się minimalistyczną modernistyczną fasadą urozmaiconą przyciemnianymi żaluzjami systemowymi. Deweloperem jest WAN S.A. Budowa ma zakończyć się w IV kwartale 2020 r.

 • Powstająca w Gdańsku Oliva Koncept, w otoczeniu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, będzie kompleksem mieszkaniowym z kategorii premium. Zespół stworzy sześć 3- i 4-kondygnacyjnych budynków mieszczących 67 mieszkań o zróżnicowanych metrażach (41 – 123 m2). Znajdzie się tam również jeden lokal usługowy. Deweloperem jest firma Budner Inwestycje, a projekt architektoniczny stworzyła pracownia Arch-Deco. Inwestycja powinna zostać oddana do użytku pod koniec 2020 roku.

 • Deweloper Allcon Osiedla rozpoczyna budowę swojego kolejnego projektu mieszkaniowego w Gdańsku - osiedla Młyny Gdańskie. Jego wcześniejsze realizacje to m.in. Tarasy Bałtyku i Villa Nova. Młyny Gdańskie, zlokalizowane w dzielnicy Siedlce, zaoferują 166 mieszkań w 3- 4-piętrowych budynkach o układach tarasowych. Projektanci z pracowni B1 Architekci, poprzez użycie czerwonej cegły, nadali budynkom lekko loftowy charakter. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji strefę rekreacyjno-klubową z salą do ćwiczeń, strefą dla dzieci oraz placem wypoczynkowym. Oddanie całości do użytku planowane jest na 2023 r.

 • Activ Investment rozpoczął sprzedaż mieszkań swojej trzeciej inwestycji w Katowicach - Nova Mikołowska, zlokalizowanej przy ul. Mikołowskiej, Raciborskiej i Strzeleckiej. Będzie to zespół dwóch budynków z wewnętrznymi dziedzińcami oraz ogólnodostępnymi zewnętrznymi placami. Pomieszczą one 187 mieszkań o metrażach od 26 do 190 m2. Wśród nich znajdą się również lokale 1-pokojowe skierowane do osób szukających mieszkań pod wynajem.

 • Z początkiem 2020 r., rozpoczęła się w Poznaniu budowa pierwszego z trzech etapów nowej inwestycji dewelopera Echo Investment. Osiedle Enter w I etapie będzie składało się z trzech budynków 5-kondygnacyjnych, w których znajdzie się 220 mieszkań. Wśród udogodnień dla mieszkańców przewidziano otwartą zieloną przestrzeń do relaksu i rekreacji, wiaty i stojaki rowerowe, ładowarki do aut elektrycznych.

 • Na budowie drugiego etapu osiedla Art Modern w Łodzi została zawieszona wiecha. Stanowi go 7-kondygnacyjny budynek, a w nim 73 mieszkania o metrażach od 26 do 95 m2. Jego budowa ma być zakończona w połowie bieżącego roku. Docelowo, po zakończeniu 3 i 4 etapu, osiedle będzie oferować 400 mieszkań. W ramach osiedla powstanie również loft z 12 ekskluzywnymi apartamentami, zlokalizowany w budynku dawnej dziewiętnastowiecznej elektrowni zasilającej pobliskie fabryki włókiennicze. Na osiedlu wybudowany zostanie także kryty parking. Deweloperem jest OGP Property Professionals.

 

 

 • Rozpoczęła się sprzedaż lokali pod wynajem długo- i krótkoterminowy w drugim budynku inwestycji Nadmotławie Estate. Jest to inwestycja firmy Robyg zlokalizowana przy ujściu rzeki Motławy do Martwej Wisły. By całość inwestycji jak najlepiej dostosować do potrzeb najmu, była ona projektowana we współpracy z operatorami aparthotelowymi. Wszystkie lokale będą posiadały balkony lub tarasy i będą wyposażone w takie udogodnienia jak elektroniczne zamki wejściowe, możliwość zdalnego sterowania ogrzewaniem i oświetleniem, czy kontrola bezpieczeństwa. Lokale mają powierzchnie od 22 do 57 m2.

 • Na wrocławskiej Kępie Mieszczańskiej trwa budowa budynku Kępa Park, którego deweloperem jest ATC Development. W listopadzie 2019 r. przedstawiono pierwsze wizualizacje projektu architektonicznego, za który odpowiada pracownia AP Szczepaniak. Będzie to 7-kondygnacyjny budynek wielorodzinny o tarasowych balkonach i 195 mieszkaniach. Pod budynkiem ulokowana zostanie hala garażowa na 204 auta oraz komórki lokatorskie. Oddanie do użytku planowane jest na trzeci kwartał 2021 r.

 • Do sprzedaży trafiło 230 mieszkań w inwestycji Lokum Salsa przy ul. Stanisława Klimeckiego na krakowskim Zabłociu. Lokum Deweloper planuje zrealizować osiedle o podwyższonym standardzie w kilku etapach. Dwa 6-kondygnacyjne budynki pomieszczą mieszkania o powierzchniach od 28 do 115 m2. Na dwóch pierwszych piętrach znajdą się również lokale biurowe. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji wewnętrzne dziedzińce. Projektujący osiedle architekci z pracowni Blok Architekci zainspirowali się przemysłową historią Zabłocia. W efekcie budynki otrzymały klinkierowe fasady oraz stolarkę okienną i balustrady balkonów w ciemnych odcieniach.

 

4. Budownictwo hotelowe

 

 • Na wiosnę 2020 r. w Szczyrku rozpocznie się budowa 30 apartamentów w standardzie hotelowym pod nazwą Apartamenty XYZ. Inwestycja zlokalizowana będzie tuż przy stacji narciarskiej Szczyrk Mountain Resort przy ul. Salmopolskiej. Będzie składała się z trzech budynków, każdy o odmiennym charakterze: nastawione na młodych aktywnych turystów (budynek X), odpoczynek i rodzinną atmosferę (budynek Y) oraz relaks i wyciszenie (budynek Z). W kompleksie znajdą się takie udogodnienia jak restauracja, czy basen z sauną. Kompleks zaprojektowała pracownia WXCA. Inwestorem jest spółka Złoty Widok, która zrealizowała już w Szczyrku trzy projekty z ponad 50 lokalami. Sprzedaż lokali skierowana jest do inwestorów indywidualnych, którzy będą mieli możliwość oddania ich w zarządzanie.

 

 

 • W grudniu 2019 r. ruszyła budowa aparthotelu Legnicka 60C we Wrocławiu. Deweloper By Made wybuduje 129 lokali o metrażach od 12,5 do 30,3 m2. Ponadto w budynku znajdzie się kawiarnia z ogródkiem oraz lobby ze strefą coworkingu. Na dachu zaplanowano strefę relaksu. Prace budowlane mają zakończyć się pod koniec 2021 r. Projekt architektoniczny wykonała pracownia AP Szczepaniak.

 • Structure Capital oraz Barcelo Group podpisały list intencyjny w sprawie budowy 4-gwiazdkowego hotelu przy ul. Zielonej w Poznaniu. Obecnie trwa proces uzyskiwania pozwolenia na budowę. Sieć Barcelo zarządza ponad 55 tysiącami pokoi w hotelach na całym świecie. Gmach będzie miał bryłę na planie trójkąta, a jego zdominowana pionowymi podziałami fasada stanowić będzie wizualną dominantę na osi urbanistycznej widocznej z Placu Bernardyńskiego. Projekt architektoniczny stworzyła pracownia Easst Architects.

 • W Katowicach przy ul. Moniuszki budowę 4-gwiazdkowego hotelu Qubus prowadzi firma Hotel Inwest. Będzie to 8-kondygnacyjny obiekt oferujący 97 pokoi, przestrzeń bankietowo-konferencyjną, restaurację, bar, strefę fitness oraz zielony taras z widokiem na rzekę Rawę. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Czora&Czora, a projekt wnętrz firma MIXD. Otwarcie zaplanowano na kwiecień 2021 r.

5. Inne obiekty

 

 • W październiku 2019 r. zaprezentowano wizualizacje nowego stadionu ŁKS przy Alei Unii Lubelskiej w Łodzi. Po rozbudowie stadion będzie mieścił 18 tys. widzów na w pełni zadaszonych trybunach. Łączny koszt inwestycji to 129 mln zł. Choć trwają już prace ziemne, to kompletny projekt budowlany ma zostać dostarczony na przełomie lutego i marca. Generalny wykonawca, firma Mirbud, planuje zakończyć budowę nie później niż w czerwcu 2022 r.

 • W Warszawie oddano do użytku od dawna wyczekiwaną przez wszystkich Nową Rotundę. Ten, pochodzący z 1966 r. jeden z najbardziej charakterystycznych obiektów w Warszawie, od 2016 r. przechodził gruntowną renowację. Nowy projekt zrealizowano w oparciu o koncepcję pracowni Gowin&Siuta, która w 2013 r. roku wyłoniona została w konkursie architektonicznym. Podobnie jak wcześniej, właścicielem budynku jest PKO BP. Poziomy 0 i -1 służą obsłudze klientów banku, natomiast na poziomie +1 stworzono Strefę Spotkań z otwartą dla wszystkich kawiarnią oraz przestrzenią udostępnianą organizacjom wspierającym start-upy w Polsce.

 • W Katowicach nareszcie rozpoczęła się przebudowa mocno zaniedbanej dotąd ul. Dworcowej, która teraz zamieni się w reprezentacyjny deptak i będzie miała szansę stać się wizytówką stolicy Śląska. W pierwszym etapie przebudowany zostanie fragment od ul. Tylnej Mariackiej do Dyrekcyjnej. W ramach przebudowy zmieniona zostanie nawierzchni, zainstalowane nowe oświetlenie i elementy małej architektury, oraz zasadzenie 54 drzew. Przebudowa jest jednym z elementów całościowej polityki odciążania centrum z ruchu samochodowego. Po zakończeniu prac, ul. Dworcowa ma docelowo zostać zamknięta dla ruchu samochodowego. Inwestycję prowadzi firma Silesia Investment. Koszt inwestycji to 15,6 mln, a prace potrwają do 4 kw. 2020 r. Jednocześnie trwa budowa wielopoziomowego parkingu w okolicach ul. Tylnej Mariackiej, która ma zakończyć się w połowie 2020 r.

 • Urząd miasta Świętochłowice podpisał umowę na realizację remediacji stawu Kalina. Kontrakt zrealizuje polsko-francuskie konsorcjum firm Menard Sp z o.o. oraz REMEA. Prace zaczną się od zabezpieczenia hałdy odpadów poprodukcyjnych z okolicznych zakładów chemicznych „Hajduki” oraz usunięcia odpadów z dna stawu. Drugim etapem będzie przekształcenie terenu na cele rekreacyjne dla okolicznych mieszkańców. W tym celu powstanie opracowanie zagospodarowania terenu zakładające utworzenie sztucznej wyspy wraz z trzema groblami oraz ścieżkami spacerowymi, place zabaw, boisko ze sztuczną nawierzchnią oraz 5 ha terenów zielonych wyposażonych w małą architekturę. Projekt ten jest jak dotąd największą inwestycją tego typu w Polsce. Celem ochrony jakości powietrza w tym rejonie, najbardziej niebezpieczne prace zostaną wykonane pod szczelnymi namiotami. Przewidywany koszt całej inwestycji to ponad 60 mln zł, a finansowanie zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2023 r.

 

 

 

 

 

[*] GLA – termin powszechnie wykorzystywany przy określaniu powierzchni wynajmowanej w obiektach komercyjnych, tzw. powierzchnia najmu brutto. Na GLA składa się powierzchnia netto najemców (do wyłącznego korzystania) oraz powierzchnie wspólne wykorzystywane przez różnych najemców. Powierzchnie wspólne przydzielane są proporcjonalnie wszystkim najemcom poprzez zastosowanie współczynnika ADD ON FACTOR.