Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Narzędzia budowlane - Laserowy miernik odległości Bosch DLE 150

Precyzyjne obliczenia odległości, powierzchni lub kubatury to najważniejszy warunek uzyskania optymalnych wyników pracy na budowie. Cenny czas pracy można dziś zaoszczędzić używając inteligentnych przyrządów pomiarowych, które w ciągu kilku sekund dokonają pomiaru i wykonają konieczne obliczenia.

 

W poprzednim numerze "Buduj z Głową" opisałem uniwersalny wykrywacz D-tect 100 pozwalający na lokalizowanie rozmaitych materiałów w przegrodach budowlanych. Teraz spróbuję przybliżyć Państwu laserowy dalmierz DLE 150.

Nowy laserowy dalmierz DLE 150 to niewielkie i poręczne urządzenie ważące zaledwie 400 g, za pomocą którego można dokonać pomiaru odległości, powierzchni lub objętości, nawet w miejscach trudnodostępnych. Wyniki w ciągu ułamka sekundy pojawiają się na wyświetlaczu, a ich dokładność stanowi plus/minus dwa milimetry na odległości do 30 m i plus/minus 3 milimetry na odległości powyżej 30 m.

 

Zasięg pomiarowy nowego dalmierza wynosi od 30 centymetrów do 150 metrów. Urządzenie mierzy również wysokości, także w sytuacjach, kiedy na skutek przeszkód (np. wystających gzymsów) nie są możliwe pomiary bezpośrednie wysokości budynku, ściany itp. Miernik dodaje, odejmuje i zapamiętuje wyniki poszczególnych pomiarów, a także, dzięki funkcji minimum i maksimum, pozwala na precyzyjne określenie żądanych wymiarów, jak np. przekątne pomieszczeń czy linie poziome. W celu łatwiejszego pomiaru przekątnych pomieszczeń urządzenie zostało wyposażone w specjalną przestawialną końcówkę, która w jednym ze swych położeń ma kształt narożnika. Mocowanie miernika na statywie budowlanym nie stanowi również najmniejszej trudności, służy do tego gwint przyłączeniowy 1 cala, a dzięki statywowi możemy podwoić odległość pomiaru.

 

Wchodzące w skład wyposażenia standardowego okulary do pracy z laserem, i tablica celownicza poprawiają widoczność promienia, a zintegrowana z miernikiem poziomnica pozwala na łatwe i szybkie ustalenie poziomu podczas wykonywania pomiaru. Urządzenie jest odporne na działanie drobin pyłu i wody często obecnych w miejscu pracy. Dodatkowo - przód i tył dalmierza zostały zabezpieczone gumowymi osłonami chroniącymi przed uszkodzeniami podczas przypadkowego upadku. Energię do pracy DLE 150 czerpie z czterech malutkich baterii typu 1,5 V LR 6, które wystarczą na około 30 000 pomiarów.

 

Niezwykle istotną sprawą jest światło słoneczne, które sprawia że widoczność promienia laserowego znacznie spada. Dlatego firma Bosch wyposażyła miernik w specjalną tablicę celowniczą, która (obok okularów) wyraźnie zwiększa widoczność plamki lasera. Oczywiście pomiary wewnątrz budynków są znacznie łatwiejsze ze względu na ograniczony zasięg światła słonecznego. Na zewnątrz budynków pomiary łatwiej wykonuje się w dni pochmurne lub wieczorem, ponieważ widoczność lasera jest wyższa.

 

Reasumując:

 • zakres pomiaru 0,3÷150 m w pomieszczeniach (podczas pracy na dworze przy słonecznej pogodzie zakres zmniejsza się)
 • pomiar odcinka stałego
 • pomiar odcinka zmieniającego się
 • pomiar powierzchni
 • pomiar przestrzeni
 • pomiar niebezpośrednie ( przy przeszkodach )
 • dokładność +/- 3 mm
 • funkcja dodawania i odejmowania
 • funkcja min./max.
 • pamięć ostatnich 20 pomiarów
 • łatwość obsługi i szybkość pomiarów

 

Głównymi odbiorcami miernika na rynku są architekci, firmy budowlane, malarze, dekarze, kontrolerzy, rzeczoznawcy, stolarze, firmy sprzątające i wszyscy inni, którzy potrzebują pomiaru dokładnego i szybko wykonanego.