Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2006

Budujemy, budujemy...

Z różnych stron dochodzą do mnie sygnały, że "coś" drgnęło, żeby nie powiedzieć - tąpnęło. Po raz pierwszy przeczytałem o tym w Internecie i przyznaję, zbagatelizowałem sprawę. Potem jednak rzuciły mi się w oczy kolejne "newsy", z których wynikało, że to nie kaczka dziennikarska, albo celowe działanie mające na celu obniżenie notowań rządu. Proszę Państwa - mamy boom w budownictwie! Nareszcie!
No, ale zacznę od początku. Najpierw przeczytałem, że wszyscy chcą kupować nasze nieruchomości: Niemcy, Anglicy, Hiszpanie, Irlandczycy, nawet Polacy chcą... Potem znalazłem informację, że jest już tak dobrze, że wystarczy wykopać dziurę w ziemi i wywiesić duże ogłoszenie o sprzedaży mieszkań, żeby za chwilę mieć pełne konto w banku. Ale to nie koniec, bo później dowiedziałem się, że rusza z kopyta (jak to u nas) budowa autostrad (i są na to środki!), Warszawa będzie miała nowe linie metra, a za niespełna kilka lat ja nie będę miał dziur w jezdni.
Wreszcie poczułem się dobrze. Jak jakiś Amerykanin, albo Kanadyjczyk. Tak sobie myślę, że i Państwu się... polepszy. Pewnie niedługo będziecie mieli tyle kosztorysów do zrobienia, że i przez rok nie dacie rady tego "obrobić" (nawet, jeśli pracujecie na Normie). U mnie w firmie nie nadążą z pakowaniem programów do pudełek, a ja... cóż... chyba już lepiej wykopię tę dziurę w ziemi. Może sobie konto podreperuję?

Pomarzyć dobra rzecz, ale wróćmy do rzeczywistości. W tym numerze publikujemy wiele ciekawych artykułów. Można je znaleźć w dziale z artykułami problemowymi. Ja chciałbym zwrócić uwagę na kilka z nich. W artykule Podwykonawcy w prawie zamówień publicznych... pan Jacek Kaczmarczyk pisze o tym co się zmieniło po nowelizacji ustawy. Pan Jerzy Dylewski kontynuuje cykl: Zmiana sposobu użytkowania - Czy to "w ogóle idzie załatwić", w którym opisuje perypetie ze zmianą sposobu wykorzystana lokalu użytkowego w budynku wielomieszkaniowym. Proszę koniecznie przeczytać artykuł pani Renaty Niemczyk - Przedmiot zamówienia w świetle projektu technicznego, przedmiaru i zawartej umowy oraz pana Jerzego Kubiszewskiego - Indeksacja cen robót budowlanych w gospodarce rynkowej.

W dziale "Przepisy prawne" znajdą Państwo m.in. obowiązującą od 25 maja br. nowelizację Prawa zamówień publicznych wraz z nowymi przepisami wykonawczymi. Zamieściliśmy również tekst ujednolicony ustawy Pzp.

Nasz dział szkoleń przygotował dla Państwa bardzo miłą promocję na lato. Każdy kto weźmie udział w szkoleniu, otrzyma w prezencie program Rysunek, a jeśli zgłoszenie dotrze do nas przed końcem czerwca - dodatkowy rabat w wysokości 5%. Więcej informacji oraz regulamin promocji znaleźć można w dziale "Oferty dla Abonentów". Szkolenia cieszą się sporą popularnością przede wszystkim wśród osób, które rozpoczynają pracę w Normie. To pewnie normalne zjawisko, ale wydaje mi się, że większość z nas wykorzystuje tylko niewielki procent możliwości tego programu. Często docierają do nas pytania (polecam lekturę stałej rubryki "Listy od czytelników"), czy program potrafi "to, czy tamto". Proszę sobie wyobrazić, że zwykle odpowiedź brzmi: "Tak. Jest to możliwe. Opisywaliśmy to pół roku temu w BzG".  W tym miejscu przypominam, że w dziale z artykułami problemowymi publikujemy (w każdym numerze) kilka tekstów technicznych poświęconych nowym funkcjom w Normie lub takim, które sprawiają Państwu najwięcej problemów. Mało tego, wszystkie artykuły techniczne (nowe i archiwalne) umieszczone są na naszej stronie internetowej: www.bzg.pl. Warto poczytać.

Zwracam uwagę na jeszcze jeden produkt: ATHExcel. Produkt nie ma tak dużego banera reklamowego jak szkolenia, ale warto się przy nim zatrzymać na chwilę i sprawdzić co to takiego. A jest to dodatek ("wtyczka") do programu Excel umożliwiający import dowolnych danych zapisanych w kosztorysie Normy. Importować można pozycje, obmiary, RMS-y, ceny i co tylko się zapragnie. Bardziej dociekliwi użytkownicy zauważą, że Norma ma przecież eksport do pliku HTML, który można potem otworzyć w dowolnym programie pakietu Office. Owszem, to prawda, ale nie zapominajmy, że w pliku HTML mamy dane wyłącznie tekstowe i jeśli taki plik otworzymy w Excelu, to będziemy go musieli "przerobić" po to, żeby na przykład móc zsumować kolumnę z cenami. A dzięki ATHExcel mamy pełną swobodę działania - to co jest w kosztorysie tekstem, będzie tekstem w Excelu. To co jest wielkością liczbową, będzie liczbą po zaimportowaniu do arkusza. Jasne staje się, że przygotowanie niestandardowych zestawień, analiza danych zawartych w kosztorysie, zrobienie wykresów dotyczących np. kosztów, zużycia materiałów itp. będzie teraz o wiele łatwiejsze i w ogóle możliwe. Ale może być jeszcze ciekawiej, kiedy ktoś poprosi nas o zrobienie cennika (załóżmy) robót. Wystarczy w takim przypadku przenieść do Excela opisy pozycji wraz z cenami jednostkowymi, zapisać dane do pliku "xls" (arkusz programu Excel) i przekazać zainteresowanemu. W sumie łatwa i przyjemna robota. Mam nadzieję, że udało mi się rozbudzić Państwa ciekawość. Przyznam, że ten program mnie osobiście bardzo się podoba i jestem pewien, że będzie się cieszył "dużym wzięciem". Zachęcam do zakupu, bo cena (tylko w BzG) jest naprawdę niska i wynosi tylko 99 zł netto (nie chcę straszyć, ale niedługo będzie sporo wyższa).

Teraz krótko o bazie KNR. W każdym numerze BzG pojawiają się nowe pozycje, w tym wydaniu m.in.: KNR nr AT-16 "Instalacje elektryczne w technologii gesis®". Oprócz tego, dzięki uprzejmości firmy TP S.A., bazy katalogowe naszych programów zostały poszerzone o dwa katalogi norm: ZN-97 TP S.A.-039 oraz ZN-97 TP S.A.-040. W maju TP S.A udzieliła naszej firmie nieodpłatnej licencji na wykorzystanie tych norm w naszym oprogramowaniu.

Niestety ten numer BzG jest ostatnim, w którym pojawiają się aktualizacje programów: Norma 3, Strix oraz Przetarg. Ponad rok temu informowaliśmy Państwa o zakończeniu prac nad tymi produktami. Wszystkich Państwa zachęcamy do skorzystania ze specjalnej promocji dotyczącej przejścia na nowszy program kosztorysowy Norma PRO lub Norma Standard . Więcej szczegółów otrzymają Państwo na naszej stronie internetowej www.ath.pl lub w dziale handlowym pod numerem telefonu (0-22) 614 34 22.

 

 

Zapraszam do lektury kolejnego wydania "Buduj z Głową"

Jarosław Deja