Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2006

I po wakacjach...

Właściwie, to nasza redakcja nie miała wakacji. Ba! W największe upały przychodziliśmy do pracy, żeby przygotować jak najciekawszy materiał do najnowszego wydania. I jak mi się wydaje, mimo tzw. "sezonu ogórkowego", ten numer będzie ciekawy i każdy z Państwa znajdzie na płycie coś interesującego. A jeśli tak, to prosimy o odzew i dzielenie się z nami swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Cieszę się, bo wiele osób do nas pisze (Listy od Czytelników) i radzi się nas w różnych sprawach, pyta, czasem nawet krytykuje. W te wakacje otrzymaliśmy chyba więcej listów, niż wiosną, co dowodzi, że nie tylko my mieliśmy pracowite lato, ale również wielu kosztorysantów.

Zapraszam do działu Artykułów problemowych, w którym tym razem panowie Jacek Kaczmarczyk i Adam Zyzman piszą o braku zrozumienia przez posłów skutków stanowionego przez nich prawa. Pan Jarosław Maliński porusza problem trudności w znalezieniu dobrego fachowca.
O przetargach w innych krajach europejskich dowiemy się z artykułów p. Dariusza Piasty i Jerzego Kubiszewskiego, a o dalszych losach pewnego księgarza z artykułu p. Jerzego Dylewskiego.

W dziale Przepisy prawne znowu spora dawka nowych ustaw i rozporządzeń. Polecamy uwadze m.in.:

  1. Trzy rozporządzenia wykonawcze do ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (dział Przepisy prawne - lp. 12-14),
  2. Kolejny wykaz norm zharmonizowanych (dział Przepisy prawne - lp. 26),
  3. Nowe rozporządzenie dotyczące finansowania inwestycji z budżetu państwa (dotyczy konieczności posiadania przez inwestora WKI).

Tych z Państwa, których interesuje tematyka WKI (wartości kosztorysowej inwestycji) informuję, że w tym wydaniu mamy specjalną ofertę na program VIKING, który powinien rozwiązać większość problemów na jakie natrafiają inwestorzy przy sporządzaniu dokumentacji niezbędnej do pozyskania środków budżetowych bądź unijnych. W naszej ofercie pojawiło się również nowe, dwudniowe szkolenie w zakresie Wyceny Kosztorysowej Inwestycji.

W poprzednim numerze pisaliśmy trochę o ATHExcel. Przypomnę, że chodzi o dodatek do programu MS Excel, który pozwala przenieść do arkusza dowolne dane z kosztorysów stworzonych w programie Norma. W tym numerze zamieściliśmy artykuł techniczny opisujący dokładniej działanie tego programu.
Zachęcam również do lektury pozostałych artykułów poświęconych kosztorysowaniu z programem Norma. Pan Andrzej Mościcki opisuje nowe funkcje programu, ale nie tylko - część artykułów, to odpowiedź na pytania, które często zadajecie Państwo naszemu serwisowi.

 

Zapraszam do lektury kolejnego wydania "Buduj z Głową"
Jarosław Deja