Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2007

Wszystko jest względne...

Uff, znowu nowy rok. Czas leci szybko i bezwzględnie nas postarza. Mało tego - z roku na rok, biegnie coraz szybciej (znane Państwu zjawisko?). Co się dzieje? Ano ci, którzy uważali na lekcjach fizyki, wiedzą że wszystko jest względne. Fizycy fachowo nazywają to - relatywizmem, a chodzi o to, że w jednym układzie odniesienia czas może płynąć szybciej, niż w innym. Czy pamiętacie Państwo ten przykład z braćmi bliźniakami i rakietą? Nie, nie chodzi o "tych" bliźniaków, ale podoba mi się Wasz tok rozumowania - zwłaszcza myśl o małej modyfikacji eksperymentu polegającej na wsadzeniu do rakiety obu braci. Jaki byłby wynik tego doświadczenia? Zapewniam, że jednakowy w obu przypadkach - mielibyśmy spokój na długie lata (być może świetlne).

Względność wszystkiego towarzyszy nam w codziennym życiu, tyle że jej nie dostrzegamy (podobnie jak ciążenia powszechnego). A przecież ona była, jest i będzie. Popatrzmy: zupełnie inaczej postrzegają wielkość przeciętnej emerytury urzędnicy ZUS i zwykli emeryci. Nigdy tak samo nie napiszą słowa "matura" maturzyści z roku 1985 i 2006. Nasz rząd nigdy nie powie, że drenuje kieszeń podatnika, ale już w układzie związanym z podatnikiem widok będzie zgoła odmienny. Podobnie jest z kosztami pracy, akcyzą na paliwo, planowanym podatkiem transportowym itp. A wszystko po to, żeby "Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej". Ja to już gdzieś słyszałem. A może to tylko "deja vu"?
Tak, czy siak, sprawa jest jasna i nikt mnie nie przekona, że jest inaczej, że "białe jest białe, a czarne jest czarne".

A teraz względnie szybko przejdę do omówienia zawartości nowego numeru.

W dziale artykułów problemowych, zaczynamy od "Wspominków starszego pana" dedykowanych członkom OKRB lecz nie tylko.
Dobre przygotowanie inwestycji, to więcej niż połowa sukcesu. Mądrzy ludzie z Wielkiej Brytanii twierdzą, że najlepiej zacząć od sensownej oceny projektu, ale czy na pewno? Proponuję zajrzeć do artykułu p. Jerzego Kubiszewskiego - "Design Quality Indicators - kryterium oceny inwestycji publicznych".
W obecnej sytuacji prawnej, wykonawca może otrzymać zapłatę za wykonane roboty jedynie w sytuacji, gdy miał je zlecone w umowie. Analogicznie – podwyższenie wartości wynagrodzenia umownego możliwe jest jedynie w sytuacji, gdy strony w umowie przewidziały taką możliwość. Więcej na ten temat w artykule p. Heliodora Jerzego Orłowskiego.
Zima jednak przyszła i sypnęła śniegiem. Pewnie długo nie potrwa, ale ja już tęsknię za wiosną. Jeśli Państwo macie podobne odczucia, to zróbmy sobie trochę wiosny zimą i przeczytajmy bogato ilustrowany artykuł p. Macieja Rokiela - "Dachy zielone".

W dziale Przepisów prawnych znowu dużo zmian. Staraliśmy się jak mogliśmy, żeby nie było ich aż tak dużo, ale co poradzić – posłowie i rząd nie próżnują, ciągle coś chcą zmieniać. Ze swej strony przypominam o cokwartalnej „porcji” opracowanych przez GUS wskaźników cen robót budowlano-montażowych.
W Aktualnościach przedstawiamy m.in. założenia do projektu nowego Prawa budowlanego i kilka ciekawych doniesień prasowych – „Podwyższenie wynagrodzenia ryczałtowego”, „Nanoceramiczne włókna zastępują azbest”, „Praca kosztorysanta przy komputerze”.

Uwagę użytkowników Normy Standard zwróci zapewne przygotowana dla nich promocja - "przejście na Normę PRO". O tym, że warto to zrobić wiedzą na pewno posiadacze "dużej" Normy, a pozostałe osoby zapraszam do działu Oferty dla Abonentów (tam znajdziecie Państwo więcej informacji o opcjach dostępnych w wersji "pro").

Na koniec przypominam wszystkim Państwu o konieczności zaktualizowania kluczy KMM. Sprawa dotyczy użytkowników obu wersji programu Norma: PRO i STD opatrzonych numerem "4.17". Aktualizacja kluczy przeprowadzana jest raz do roku (zwykle w pierwszym numerze BzG), a jej procedurę opisujemy w stałym tekście - "Aktualizacja kluczy ochrony". Do niniejszej płyty CD dołączona jest tzw. zdrapka, która umożliwia przeprowadzenie aktualizacji. Zawarte na zdrapce dane - numer pakietu i PIN - można użyć tylko raz, do zaktualizowania wyłącznie jednego klucza. Zgubienie zdrapki (lub przekazanie jej osobom trzecim) wiąże się z koniecznością wykupienia nowego abonamentu Buduj z Głową w cenie 370 zł + VAT!

Zapraszam do lektury kolejnego wydania "Buduj z Głową"
Jarosław Deja