Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2008

Chodź, pomaluj mój świat

 

Kto czyta moje wstępniaki, ten wie, że często cytuję teksty piosenek. Nie wiem czy to pod wpływem kolegi Andrzeja, który ciągle coś mruczy pod nosem (trochę fałszując, ale przecież "śpiewać każdy może"). Może wziąłem sobie do serca przesłanie dwóch starszych Panów, którzy swego czasu stwierdzili że "piosenka jest dobra na wszystko"? Nie jestem pewien, nie pamiętam. W każdym razie jak każdy Polak, znam się praktycznie na wszystkim: na polityce, sporcie (jak mało kto), gospodarce... to i na śpiewie też.

W zasadzie w tytule powinienem użyć słowa "narysuj", bo o rysowanie mi chodzi, ale efekt nie byłby ten sam. Kilka dni temu byłem świadkiem jak jeden z programistów pokazywał nowe funkcje programu CAD Rysunek (tak, tak - to już CAD). Wokół niego zebrał się spory tłumek ludzi wydających z siebie okrzyki zachwytu: "super", "przełom", "rewolucja". Jako człowiek sceptyczny, od razu przypomniałem sobie, że ostatnia rewolucja w firmie była wtedy, kiedy zjedliśmy "świeże" sajgonki, ale nic po sobie nie dałem poznać i podszedłem, żeby obejrzeć to cudo. Hmm, nie powiem, może to nie rewolucja, ale na pewno fajna sprawa. Ale o co chodzi? Proszę sobie wyobrazić, że ze skomplikowanego rysunku musicie Państwo przenieść masę przedmiarów do Normy, ale zamiast drukować rysunek i przenosić wszystkie dane "ręcznie", otwieracie CAD Rysunek, Normę, klikacie i wybrane dane przeskakują gdzie trzeba. Brzmi super? I tak działa. Więcej o całej sprawie pisze Andrzej Mościcki w artykule "Skalówka do lamusa!". Na płycie zamieściliśmy również, oprócz Normy PRO i STANDARD, 30-to dniową wersję programu CAD Rysunek. Nic, tylko instalować i działać.

 

Już wkrótce kolejna BUDMA. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia naszego stoiska (Pawilon 1, stoisko nr 34) w dniach 22–25 stycznia 2008.

 

Mamy ponownie Ministerstwo Infrastruktury. Może lepiej nie wyrzucać tabliczek z nazwą Ministerstwo Budownictwa - mogą się przydać za rok lub dwa (kto wie).

W dziale Przepisów prawnych zwracam uwagę na:

- definicję budownictwa społecznego (poz. 3),

- jednolity tekst Prawa zamówień publicznych (poz. 22),

- rozporządzenie UE zmieniające progi w zamówieniach publicznych (poz. 38).

 

W dziale Artykułów polecam artykuły (panów Andrzeja Warwasa i Heliodora J. Orłowskiego) poruszające kwestie robót dodatkowych i zamiennych w różnych aspektach. Naszą ukochaną wręcz ustawę Prawo zamówień publicznych poddali krytyce p. Jacek Kaczmarczyk i p. Ewa Wiktorowska.

O kolejnym hicie tego numeru (po CAD Rysunku), czyli o cenach wg katalogów AT pisze p. Michał Paradowski, a o zastosowaniach nanotechnologii panowie Jerzy i Krzysztof Langer.

 

 

życzę miłej lektury

Jarosław Deja

 

 


Sprostowanie

Informujemy, że w numerze 4/2007 w programie KOBI, w miejscu dotyczącym nakładów na hydroizolację fundamentów pojawił się błąd polegający na tym, że w skróconym opisie technologii Deitermann nie znalazła się informacja, że nakłady obejmują również ułożenie płyt termoizolacyjno-ochronnych Perimate / Styrodur, co spowodowało, że wartości robót hydroizolacyjnych w różnych technologiach nie są ze sobą porównywalne.

W aktualnym wydaniu BzG błąd ten został usunięty. Za pomyłkę przepraszamy.