Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2008

Od pewnego czasu, w telewizji, jakiś pan (lekko szpakowaty), składa pewnej pani (blondynce) propozycję wyjazdu do Czech, na co pani odpowiada: "do czech, to ja mam za darmo". Tu chciałbym zastrzec, że nie mam nic przeciwko blondynkom, a plotki jakobym wolał brunetki rozsiewa mój kolega, któremu (jako redaktor naczelny) nie pozwalam pisać na łamach BzG. Ale wracajmy do tych "czech"... a może do Czech? To oczywiście tylko gra słów i nikt tam nie pojedzie, ale może pojedzie do Aten? Tak, tak, do tych Aten w Grecji, a nie do Atheny w Warszawie, chociaż to też byłaby ciekawa propozycja. Ateny, kolebka kultury (niektórzy twierdzą, że kolebką tą były Bronocice, ale o tym za chwilę), wspaniała architektura, piękna historia. Warto pojechać i pozwiedzać. Mam nadzieję, że zainteresowałem wszystkich czytelników i znajdziecie Państwo chwilę, żeby wziąć udział w konkursie jubileuszowym "Z Atheną do Aten". W konkursie mogą wystartować wszyscy chętni. Trzeba będzie wymyślić hasło reklamowe dla któregoś z naszych produktów, zarejestrować się na stronie www i... wygrać! Szczegóły, regulamin i wszystkie inne informacje o konkursie znajdziecie Państwo na naszej stronie www.ath.pl już 1-go lipca 2008 r.

A skoro mowa o jubileuszach, to nieskromnie wspomnę o BzG, które istnieje od 2003 r., czyli równe pięć lat. Podkreślam, że mówię o "Buduj z Głową", bo tak w ogóle, nasz kwartalnik jest dwa razy starszy - funkcjonował już w 1998 roku, jako tzw. "abonament".

Powyżej wspomniałem o Bronocicach. Warto wiedzieć, że w tej miejscowości odkryto pozostałości osady sprzed 5520 lat. Do początku lat 90-tych XX w. za ojczyznę koła uważano Mezopotamię, jednak badania archeologów podważają tę teorię. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się w artykule Bronocice (cudze chwalicie ...).

Po naszym wejściu do Unii, dużo mówi się o rozmaitych formach unijnego dofinansowania, ale uwaga - biorąc dotacje należy pamiętać, że ich właściwe spożytkowanie będzie bardzo dokładnie sprawdzone i że może zaistnieć konieczność zwrotu pobranych kwot wraz z odsetkami i dodatkowymi karami. Nie bójmy się dotacji, korzystajmy z nich, ale wcześniej zajrzyjmy do artykułu p. Ewy Wiktorowskiej "Ile będą nas kosztowały nasze błędy".

Ponieważ dużo naszych budowlańców pracuje na "wyspach", więc w tym numerze publikujemy tekst p. Dariusza Piasty "Zamówienia publiczne w Wielkiej Brytanii" (mam nadzieję, że tam też nas czytają).

Czy kolejna nowelizacja Prawa zamówień publicznych ułatwi, czy nie, życie zamawiającym i oferentom pisze p. Jacek Kaczmarczyk w artykule "Kolejna nowela Pzp".

Nie wiem, czy wszyscy Państwo zwrócili uwagę, że od numeru 1/2008 zamieszczamy w BzG ceny jednostkowe robót wg KNR-ów z serii AT-. W tym numerze kolejny poziom cen - maj 2008 r. Zapraszam również do lektury artykułu pana Andrzeja Mościckiego pt. „Ceny średnie w InterCenBudzie”.

 

 

życzę miłej lektury

Jarosław Deja