Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2009

Mamy nowy rok. Żołądki zdążyły już pewnie odpocząć po kulinarnych szaleństwach, w głowach przestało szumieć, a mięśnie nie przypominają zakwasami o Sylwestrowym maratonie tanecznym. Czas wrócić do rzeczywistości, do pracy, kosztorysów,  przetargów... Oczywiście bez przesady, wszystko robimy nieco wolniej, żeby nie przeciążyć naszych organizmów. Wiadomo, taki gwałtowny przeskok od przyjemności do roboty jest niekorzystny dla zdrowia, wręcz niebezpieczny. Dlatego też, po przyjściu do pracy, pytamy w sekretariacie o nowy numer BzG i jeśli już jest, to idziemy do pokoju, przygotowujemy swoją ulubioną herbatkę lub kawę, a następnie zasiadamy za biurkiem i pogrążamy się w lekturze. Na uwagę szefa, że moglibyśmy się zająć opracowaniem planów produkcyjnych na nowy rok, albo pomyśleć o jakichś innowacjach, odpowiadamy uprzejmie, że zrobimy to natychmiast po lekturze BzG, bo są poważne zmiany w przepisach i musimy się z nimi koniecznie zapoznać. A, żeby nie musieli Państwo okłamywać przełożonego, to przygotowaliśmy dla Was w tym wydaniu tekst ujednolicony Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Brzmi poważnie, ale to nie wszystko, bo trzeba jeszcze przestudiować przepisy dotyczące CEB (charakterystyki energetycznej budynków) - lp. 12 -13 w dziale Przepisów prawnych oraz lp. 26 - DECYZJA nr 1/2008 z dnia 12 marca 2008 r. Komitetu UE w sprawie włączenia do załącznika 1 nowego rozdziału 16 dotyczącego wyrobów budowlanych (tu podłączyliśmy linki do wszystkich aktów prawnych wymienionych w załączniku).

 

Ponadto polecam uwadze artykuł p. Kazimierza Bełczykowskiego Kosztorysowe stawki robocizny i narzuty w Ill kwartale 2008 roku, tekst p. Olgierda Sielewicza "Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych". Warto również porównać artykuł p. Renaty Niemczyk "Orzecznictwo w sprawie kar w umowach o roboty budowlane" z tekstem p. Jerzego Bolkowskiego "Mediacja zastępuje proces sądowy".

 

W dziale Aktualizacji znalazły się nowe wersje programów Norma PRO 4.25 i Norma STANDARD 4.25 ze zaktualizowanymi i rozszerzonymi o KNR nr 9-17 bazami katalogowymi. Przypominam, że zgodnie z kilkuletnią tradycją, wersje programów zamieszczonych w pierwszym, w danym roku, wydaniu BzG wymagają aktualizacji klucza KMM. Aktualizację (opis procedury) należy przeprowadzić w ciągu 60 dni od chwili zainstalowania nowych wersji Normy.

 

Zapraszam do przejrzenia Aktualności, w których piszemy m.in. o nowych i znacznie rozszerzonych cennikach "Ceny robót wg katalogów z serii AT" liczących już 9625 pozycji. Dla rozrywki polecam tekst o zielonych wieżach, w których być może przyjdzie nam kiedyś mieszkać.

 

Szanowni Państwo, styczeń to miesiąc Międzynarodowych Targów Budownictwa BUDMA, na których oczywiście nie może zabraknąć naszej firmy. Zapraszam Państwa do odwiedzenia naszego stoiska (Pawilon 8A, stoisko nr 38) w dniach 20 - 23 stycznia 2009 r.

 

Na koniec chciałbym złożyć Państwu życzenia zdrowia i pomyślności w Nowym Roku, sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym, dużych podwyżek i jeszcze większych wygranych, np. w Lotto. Poza tym, tradycyjnie...

 

życzę miłej lektury

Jarosław Deja