Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2009

Żyjemy sobie spokojnie w naszej kochanej Polsce nie zdając sobie sprawy z tego, że na świecie jest kryzys. Na Zachodzie bieda, a u nas obywatele kupują telewizory, sprzęt AGD i nowe samochody. Nieruchomości też by się dobrze sprzedawały, gdyby nie złośliwi bankierzy, którzy wypłacają sobie premie, ale kredytów dawać nie chcą. Ale i z tym sobie wkrótce poradzimy, bo przecież Polak potrafi. À propos, przypomniał mi się fragment piosenki, którą dawno temu śpiewał Rudi:

 

"...Ja wybuduję sobie szklarnię,

szklarnię, albo dwie...

Wakacje spędzę w Soczi, Warnie,

albo w NRD..."

 

To ostatnie może być trochę trudne do wykonania, bo NRD już nie ma, ale pierwsza część pasuje jak ulał do aktualnej sytuacji polityczno-gospodarczo-społeczno... itd. Jak nie mogę sobie wybudować domu, to buduję szklarnię. Nie stać mnie na wczasy na Majorce, to jadę do Soczi, albo nawet nad Bałtyk do Kątów Rybackich. Odcinam się od radia, telewizji, gazet i internetu. Jedyna dozwolona lektura to Buduj z Głową, bo u nas są same dobre wiadomości.

Mam nadzieję, że dobry humor nie opuści również Państwa, ani teraz kiedy czasy są trochę trudniejsze, ani w przyszłości. Życzę Państwu wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkanocnych. Oby kryzysy omijały nas szerokim łukiem i żebyśmy mieli dużo pracy przy kosztorysowaniu i budowaniu domów, szklarni itd. itp.

 

A w tym wydaniu rzeczywiście nie będzie przykrych informacji. W Aktualnościach piszemy co prawda o zmianach w Prawie budowlanym, ale to raptem ok. stu poprawek (tyle co nic). Do zmian w przepisach odnosi się kilka artykułów. Swoje rozważania na temat zmian w Prawie budowlanym przedstawia p. Jerzy Dylewski w artykule Wyścig rozstrzygnięty? O zmianach w Prawie zamówień publicznych pisze p. Ewa Wiktorowska w tekście: Zmiany przepisów.

Do rządowych poprawek w kodeksie pracy odnosi się p. Przemysław Róziewicz w artykule „Jak Wojtek został strażakiem”, czyli tragedyja w jednym akcie… prawnym.

Ja polecam dwa felietony autorstwa p. Michała Paradowskiego:

  • Rachunek sumienia, taki ekonomiczno-polityczny
  • Jak to drzewiej bywało

 

W przepisach prawnych, tradycyjnie umieściliśmy garść danych z ostatniego kwartału opublikowanych przez GUS, ale proponuję również zajrzeć do artykułów p. Kazimierza Bełczykowskiego:

  • Kosztorysowe stawki robocizny i narzuty w IV kwartale 2008 roku

oraz

  • Wskaźniki ruchu cen obiektów budownictwa ogólnego w IV kwartale 2008 roku

 

Wszystkich kosztorysantów zainteresuje pewnie artykuł p. Renaty Niemczyk - Wynagrodzenie za prace kosztorysowe.

Do artykułów technicznych dołączyliśmy krótkie filmy instruktażowe. Mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze łatwiej będzie zrozumieć nowe i te starsze funkcje Normy. Proszę się nie zrażać tym, że animacje odnoszą się do Normy PRO. Przedstawione funkcje działają i wyglądają identycznie w Normie STANDARD.

 

Dosłownie w ostatniej chwili koledzy z Akademii Athenasoft poinformowali nas o organizowanej 5 czerwca 2009 r. konferencji  "Inwestycje budowlane w czasie kryzysu. Planowanie i realizowanie inwestycji z uwzględnieniem analizy ryzyka". Jak widać trochę się wyłamali z konwencji tego numeru (a przecież tłumaczyłem, że nie ma kryzysu!). Niestety, nie zdążyliśmy przygotować stosownego formularza kontaktowego, ale myślę, że wystarczy jeśli zainteresowane osoby przyślą na adres akademia@ath.pl choćby pustego maila opatrzonego tytułem: "Chcę otrzymać więcej informacji o konferencji "Inwestycje budowlane w czasie kryzysu...". Chętnych do udziału w konferencji zapraszam, a wszystkim Państwu

 

życzę miłej lektury

Jarosław Deja