Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2009

Zbliżają się wakacje. Podejrzewam, że spora część naszych czytelników myśli już o odpoczynku nad wodą lub w górach. Zapewne szybko wgracie Państwo aktualizacje do swoich programów i w drogę. Ale, jeśli ktoś zabiera ze sobą przenośny sprzęt, bo nie może żyć bez poczty i internetu, to proponuję wziąć jeszcze płytkę z nowym wydaniem BzG (w końcu nie jest bardzo ciężka).

 

W tym numerze proponuję zajrzeć do działu Artykułów i przeczytać artykuły:

- Kosztorysowe stawki robocizny i narzuty w I i II kwartale 2009 roku oraz Wskaźniki ruchu cen obiektów budownictwa ogólnego w I i II kwartale 2009 roku - oba autorstwa Kazimierza Bełczykowskiego.

- Zakładowy Katalog Nakładów Rzeczowych nr C-2 firmy Henkel - Henkel Polska Sp. z o.o.

- Zmiany w ustawie Prawo Budowlane - Andrzeja Warwasa.

- Ignorantia iuris nocet - Jarosława Malińskiego.

 

A w ramach relaksu zachęcam do podjęcia "wirtualnej wycieczki" do... Peru, na którą zabiera nas p. Jerzy Dylewski w artykule Z mułu i trawy (a kiedyś było z kamienia).

 

W dziale Przepisy prawne należy zajrzeć do:

- Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 marca 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (na płytce zamieściliśmy m.in. tekst ujednolicony rozporządzenia).

- Dyrektywy Rady 2009/47/WE z dnia 5 maja 2009 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w zakresie stawek obniżonych podatku od wartości dodanej.

- rozporządzeń dotyczących audytu energetycznego (pkt 10 i 11 w spisie)

 

W Aktualnościach piszemy m.in.: o nowym katalogu KNR nr AT-28 "Okablowanie strukturalne w technologii firmy TYCO" oraz cennikach wg KNR-ów z serii AT (w tym wydaniu nowe cenniki wg AT-25 i AT-27).

W naszej ofercie pojawiła się nowość: "Intercenbud - Ceny średnie". Cenniki sprzedawane są w ramach rocznego abonamentu. Nasi czytelnicy mogą dokonać zakupu po promocyjnej cenie.

 

życzę miłej lektury

Jarosław Deja