Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2010

Szanowni Państwo!

Witam wszystkich Czytelników w nowym roku i życzę Państwu wszystkiego najlepszego, sukcesów w pracy zawodowej i dużo zdrowia.

Słusznie podejrzewacie Państwo, że muszę mieć jakąś sprawę do załatwienia, bo jestem podejrzanie miły. No cóż... tak jest w rzeczywistości. Pod koniec 2009 r. zrobiliśmy w redakcji przegląd naszego pisma i doszliśmy do wniosku, że potrzebne są zmiany. I tak, od następnego numeru (2/2010) na naszej płycie pojawią się aktualizacje Normy EXPERT. Oznacza to, że nie zmieścimy całej zawartości "Buduj z Głową" na CD i konieczne będzie przejście na nośnik DVD. Jeśli ktoś z Państwa nie dysponuje czytnikiem DVD, prosimy o kontakt mailowy z redakcją, serwisem lub działem handlowym.

To nie koniec zmian. W drugiej połowie roku planujemy zmianę szaty graficznej kwartalnika i strony www.bzg.pl.

Najważniejsze jednak będą zmiany merytoryczne. I tu wreszcie dochodzimy do sedna sprawy. Chcemy, żeby "Buduj z Głową" się zmieniało, żeby nie stało w miejscu. Wszak, kto w miejscu stoi, ten się cofa. Zmian tego typu nie chcielibyśmy jednak przeprowadzać samodzielnie, bez konsultacji z Państwem. Stąd w tym wydaniu publikujemy ankietę, w której Abonenci mogą wyrazić swoje życzenia. Są również punkty, w których można dokonać oceny naszych dotychczasowych starań. Wiem, że nikt nie lubi wypełniania ankiet, ale mam nadzieję, że zechcecie Państwo podzielić się z nami uwagami, sugestiami i pomysłami. Dodam jeszcze, że najciekawsze wypowiedzi nagrodzimy. W puli nagród mamy: trzy licencje CAD Rysunek, Viking lub KOBI (nagrodzona osoba będzie mogła wybrać jeden  z tych programów), dwie nawigacje samochodowe Mio Moov 300 PL oraz dziesięć pamięci USB - Edge Gooddrive 4GB.

 

Teraz trochę o zawartości bieżącego wydania. W Aktualnościach piszemy o zmianach w Prawie o zamówieniach publicznych (dwie nowelizacje), których omówienie znaleźć można w artykule p. Dariusza Piasty "Najnowsze zmiany w Prawie zamówień publicznych".

Skoro już jesteśmy przy zamówieniach publicznych, to mamy dla Państwa miłą niespodziankę w postaci bezpłatnego dostępu do wyszukiwarki wyroków Zespołów Arbitrów, Krajowej Izby Odwoławczej, Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i Głównej Komisji Orzekającej. Nasi Abonenci mogą korzystać z SzuKIO, bo tak się nazywa ten serwis internetowy, do 31.03.2010 r. bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów. Opis serwisu i sposobu rejestracji przedstawiamy w artykule p. Macieja Tomaki "SzuKIO - wyszukiwarka dokumentów KIO, ZA, GKO oraz ETS".

O kosztach pracy (metoda wyliczania stawki robocizny kosztorysowej na podstawie danych publikowanych przez GUS) w budownictwie pisze p. prof. Zofia Bolkowska "Koszty pracy w budownictwie - nieco inne spojrzenie".

Pan Jarosław Maliński, w artykule Résumé nie do końca, podejmuje temat INTERCENBUD'u i jego współpracy z programem Norma.

 

Sukcesywnie rozwijamy cenniki robót jednostkowych wg KNR. W tym wydaniu pojawiły się ceny robót wg KNR 2-02, KNR 4-01, KNR 4-03 i in. Więcej szczegółów znaleźć można w Aktualnościach.

 

Miło nam poinformować Państwa, że Akademia Athenasoft otrzymała akredytację Ministerstwa Edukacji Narodowej na prowadzenie kursów z zakresu kosztorysowania w programie Norma.

 

 

życzę miłej lektury
Jarosław Deja