Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2010

A jednak działka!

Jeszcze niedawno cierpieliśmy z powodu srogiej zimy, a tu bum i jest wiosna. Wszystko się zieleni, kwiatki rosną, niektóre zdążyły już nawet przekwitnąć. Jak co roku o tej porze, moi sąsiedzi zaczęli szturmować swoje działki rekreacyjne. Rozpoczęcie sezonu zauważam natychmiast, kiedy wracam z pracy o piątej po południu, a pod blokiem są jeszcze wolne miejsca parkingowe. A już za chwilę rozpoczną się letnie "ludów wędrówki" w kierunku jezior, mórz i gór. I w mieście zrobi się jeszcze luźniej. Kiedyś pomyślałem nawet, że ci którzy zostają w mieście w okresie letnim powinni płacić większe podatki. W końcu poprawia im się standard życia - większy luz na drogach, łatwiejsze parkowanie, same plusy. Ech, gdybym to ja był prezydentem... Moi koledzy i koleżanki z pracy namawiają mnie nawet, żebym startował w wyborach. Twierdzą, że mam szansę, a w każdym razie mogę liczyć na ich głosy i pomoc w przeprowadzeniu kampanii. Poza głosami mogę się również spodziewać wielu dobrych rad, jak na przykład ta: "Napisz w najbliższym wstępniaku, że jeśli zostaniesz prezydentem, to tak zmienisz prawo, że kosztorysanci będą zarabiać dwa, albo lepiej trzy razy tyle co dzisiaj. Zobaczysz, wszyscy na ciebie będą głosować." Cóż, kusząca propozycja. Może bym się nadawał, ale nie mam programu i nie należę do żadnej partii, a poza tym musiałbym zainwestować w nowy garnitur. Eee... to nie dla mnie. To już wolę pojechać na działkę.

Zanim to jednak nastąpi, chciałbym krótko przedstawić główne tematy tego wydania BzG.

 

Po pierwsze, tak jak zapowiadałem w poprzednim numerze, na tej płycie znalazła się aktualizacja Normy EXPERT. W dziale Aktualizacje znajdziecie Państwo opis zmian w programie i link do instalatora.

 

W dziale prawnym szczególną uwagę zwracamy na zmiany w Kodeksie cywilnym (Dz.U. z 2010 r. Nr 40, poz. 222) dotyczące zapłaty za roboty budowlane i uchylające ustawę o gwarancji zapłaty za roboty budowlane.

 

Opis rewolucyjnych zmian w ICB znajdą Państwo w dziale aktualności ("Nowości w INTERCENBUDZIE") oraz w artykule Kazimierza Nowickiego "Przypadek (ale nie Kieślowskiego)".

 

Dla wszystkich osób, które rozpoczynają swoje zmagania z trudną sztuką kosztorysowania przygotowaliśmy cykl artykułów: "Elementarz kosztorysowy" i "Pierwsze kroki w Normie". Zainteresowanych zapraszamy do Kącika kosztorysanta.

 

Wprowadziliśmy również dodatkowy dział "Informacje kosztowo-cenowe", w którym m.in. znajdą Państwo: „Kosztorysowe stawki robocizny i wskaźniki narzutów w I kw. 2010 r.

 

Na koniec zostawiłem najprzyjemniejszą sprawę, czyli informację o rozstrzygnięciu konkursu dla abonentów. Nasza komisja, po przeanalizowaniu wszystkich ankiet, wyłoniła zwycięzców. Pełną listę nagrodzonych publikujemy w Aktualnościach.

 

 

życzę miłej lektury
Jarosław Deja