Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 4/2010

Początek zmian

Ten rok kończymy trochę niestandardowo, bo oto do Państwa rąk oddajemy Buduj z Głową w nowej szacie graficznej - jest to zapowiedź zmian, które planujemy wprowadzić w nowym roku. Grafika, tak jak opakowanie każdego produktu, to rzecz gustu - albo się spodoba klientom, albo nie. My chcemy, żeby każdy numer wyglądał nieco inaczej, stąd każda płytka będzie miała inny, dostosowany do panującej pory roku, kolor. Poza tym, wyjmując płytę z koperty, zauważyli pewnie Państwo tego tajemniczego człowieczka z twarzą przesłoniętą chmurą obliczeniową. To jest nasz “Bob Kosztorysant” - tak go ochrzciliśmy roboczo - gorąco zachęcamy Państwa do nadsyłania propozycji na imię dla naszej maskotki.

Oprócz grafiki, zmieniać się będzie również zawartość kwartalnika. Chcemy przekształcić go w swego rodzaju bazę wiedzy kosztorysanta. Nie uda się tego zrobić bez wykorzystania innego medium - Internetu. Stąd, równolegle do zmian kwartalnika na płycie, podjęliśmy trud rozbudowy naszej witryny www.bzg.pl. Na razie serwis jest w trakcie przebudowy, ale już można korzystać z dość dużej bazy artykułów, które w przeciągu kilku ostatnich lat publikowaliśmy na łamach Buduj z Głową. Oprócz tego chcemy stworzyć silny dział techniczny z opisem różnych funkcji naszych programów kosztorysujących. Nie ograniczymy się wyłącznie do przedstawienia najnowszych opcji. Chcemy, żeby powstało coś w rodzaju samouczka (lub z angielskiego - tutoriala) naszych produktów, zarówno Normy PRO, STANDARD jak i najnowszej Normy EXPERT. Oprócz artykułów i krótkich porad, planujemy tam umieszczać prezentacje w formie filmów, takich jakie można znaleźć w znanych serwisach internetowych, np. Youtube.
Zakres planowanych zmian jest duży, nie o wszystkich chcę, czy nawet mogę, napisać - niektóre mają być niespodzianką, o innych lepiej nie mówić, żeby niczego nie zapeszyć. Jedno jest dla nas pewne, potrzeba będzie trochę czasu i bardzo dużo energii, żeby zrealizować to wszystko, co zaplanowaliśmy.
I, nie po raz pierwszy, zwracam się do Państwa z apelem o wyrozumiałość, gdyby coś nie wyglądało lub nie działało tak, jak trzeba. Zachęcam do kontaktów z Redakcją i o przekazywanie nam swoich opinii na temat nowego Buduj z Głową.

 

A w tym numerze kontynuujemy nasze cykle dla początkujących kosztorysantów, czyli Elementarz kosztorysowy dla początkujących - p. Michała Paradowskiego oraz Pierwsze kroki w Normie - p. Kazimierza Stanisława Nowickiego. Wszyscy, bez względu na poziom doświadczenia, powinni zajrzeć do działu Informacji kosztowo-cenowych, a tam czeka kolejna porcja informacji o  stawkach robocizny i narzutach w III kw. 2010 r., informacje o poziomie i ruchu cen obiektów budowlanych i ich elementów oraz średniówki energetyczne w poziomie cen IV kwartału 2010 r.

 

W tym numerze, p. Zofia Bolkowska stawia pytanie: Czy zmiany podatku VAT wpłyną na wzrost cen produkcji budowlanej? Zainteresowanych odsyłam do artykułu o tym samym tytule.

 

Polecam również lekturę artykułu p. Dariusza Piasty Zatrzymanie przez zamawiającego wadium na podstawie artykułu 46 ust. 4a ustawy Prawo zamówień publicznych, w którym autor omawia rozbieżności występujące pomiędzy KIO a stanowiskiem prezentowanym przez Urząd Zamówień Publicznych oraz stanowisko Sądu Najwyższego.

 

W tym numerze, po raz ostatni, publikujemy ceny jednostkowe robót wg KNR-ów. W 2011 r. cenniki te będą dostępne jedynie w INTERCENBUDZIE. Więcej na ten temat piszemy w Aktualnościach.

 

życzę miłej lektury
Jarosław Deja