Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2011

Szanowni Państwo!

Nowy rok zaczął się dla nas pracowicie najpierw od przygotowań, a następnie udziału w targach BUDMA 2011. Według organizatorów liczba wystawców i odwiedzających systematycznie rośnie, a co za tym idzie, wzrasta również ranga tej imprezy. Cieszymy się z tego faktu, dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko i zapraszamy ponownie za rok. Jednocześnie zapraszamy Państwa do Łodzi, gdzie w dniach 17-20 lutego br. odbędą się targi budowlane INTERBUD.

 

Dla tych, którzy nie lubią wyjazdów mamy inną, równie ciekawą propozycję o wdzięcznej nazwie - "Dżokerowa promocja". Akcja polega na tym, że w naszym serwisie www.ath.pl, na losowo wybranej podstronie, będziemy umieszczać oferty uprawniające szczęśliwych znalazców do zakupu naszych produktów, np. programu Norma, po wyjątkowo korzystnej cenie. Jak bardzo korzystnej? Powiedzmy... o połowę niższej od tej w cenniku, albo jeszcze taniej. Cała zabawa nie będzie wcale taka łatwa ponieważ nie będziemy informować o "dżokerach" (będą się pojawiać znienacka), informacje będą umieszczane gdziekolwiek, nawet na podstronie "Praca", a czas wyświetlania reklamy będzie ograniczony do kilku godzin. Krótko mówiąc: "nie znasz dnia ani godziny". Pozostaje mi tylko zaprosić Państwa do zaglądania na www.ath.pl i nieco uważniejszego niż zwykle przeglądania treści tam zamieszczonych. Powodzenia!

 

W tym numerze polecam kontynuację cyklów: Elementarz kosztorysowy dla początkujących p. Michała Paradowskiego oraz Pierwsze kroki w Normie p. Kazimierza S. Nowickiego. Warto też poświęcić chwilę czasu na lekturę artykułu p. Andrzeja Warwasa Katalogi Nakładów Rzeczowych w zamówieniach publicznych i Ulepszanie i stabilizacja gruntów spoiwem wapiennym p. Sławomira Gąsiorowskiego.

Poza tym w dziale Informacje kosztowo-cenowe zamieściliśmy zaktualizowane (IV kw. 2010 r.) dane o kosztorysowych stawkach robocizny i narzutów, informacje o poziomie i ruchu cen obiektów budowlanych, średniówki energetyczne itd.

 

W dziale Przepisy prawne warto zwrócić uwagę na Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo budowlane (Dz.U. nr 243 poz.1623, z dnia 23.12.2010). Więcej o zmianach w przepisach piszemy w Aktualnościach.

 

Wszyscy zapewne zaraz po otrzymaniu płytki z nowym wydaniem BzG aktualizują swoje programy i bazy katalogowe. Tym razem szczególnie warto to zrobić, bo w programie pojawiła się długo wyczekiwana przez klientów opcja importu przedmiarów / obmiarów z plików PDF. Na razie można wczytywać dane z plików wygenerowanych przez programy: Strix, Zuzia, Rodos i wszystkie wersje Normy, np. za pomocą tzw. wirtualnych drukarek.

Ważne jest też to, żeby informacje były zapisane w formie tekstowej, a nie jako obrazki. Niestety, nasz importer nie ma wbudowanej opcji OCR (funkcja rozpoznawania tekstu) więc nie będzie w stanie odczytać kosztorysów, które najpierw wydrukowano na papierze, następnie zeskanowano za pomocą skanera i zapisano w formacie PDF.

Przypominam, że zawsze na początku nowego roku kalendarzowego przeprowadzamy akcję aktualizacji kluczy KMM zabezpieczających nasze produkty: Norma EXPERT, PRO i STANDARD oraz CAD Rysunek.

 

 

Życzę miłej lektury
Jarosław Deja