Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Piła szablasta GSA 800 PE

Podczas różnych prac na budowie bardzo często spotykamy się z potrzebą przecinania najrozmaitszych materiałów. Czasami ze ściany wystają końce belek lub cegły, które kiedyś pełniły jakieś funkcje, ale teraz tylko przeszkadzają. Często się zdarza, że musimy szybko dopasować deskę, blachę, czy płytę do wymiarów otworu. Stal, drewno, tworzywa sztuczne, gazobeton, cegła, drewno budowlane z gwoździami, płyty gipsowo-kartonowe to tylko niektóre spośród wielu materiałów, z którymi mamy do czynienia. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę, że różne kształty elementów przeznaczonych do cięcia wymagają różnych sposobów obróbki. Mogłoby się więc wydawać, że do każdego trzeba stosować inne narzędzie.
Obecnie jednak wiele prac można wykonać za pomocą narzędzi uniwersalnych takich jak np. oferowana przez firmę Bosch piła szablasta GSA 800 PE z wymiennym oprzyrządowaniem. Aby przeciąć dany materiał należy jedynie dobrać odpowiedni brzeszczot a praca przebiegnie szybko i sprawnie.

 

Piła GSA 800 PE

 

Moc 800 W pozwala na cięcie w drewnie nawet do 220 mm. Czterostopniowa regulacja oscylacji zapewnia dopasowanie prędkości cięcia do rodzaju obrabianego materiału. Im większy promień oscylacji (wahadłowego ruchu brzeszczota) tym szybszy postęp cięcia. Wprawdzie powoduje to z reguły mniejszą dokładność obróbki materiału, ale często nie ma to większego znaczenia, np. podczas cięcia drewna budowlanego, docinania skrawków czy przecinania belek.

 

 

Gdy jednak dokładność obróbki staje się istotna możemy ją uzyskać wybierając mniejszy promień oscylacji, świadomie decydując się na wolniejszy postęp pracy. Aby uzyskać jeszcze wyższą precyzję możemy wykorzystać elektroniczną regulację obrotów. Funkcja ta jest bardzo wygodna, zwłaszcza podczas rozpoczynania i kończenia procesu przecinania gdzie wymagane są mniejsze drgania narzędzia i precyzyjniejsze prowadzenie.

 

 

Brzeszczot piły GSA 800 PE wymieniany jest bez konieczności stosowania dodatkowych narzędzi pomocniczych, co pozwala na szybkie przezbrojenie piły do nowej, innej pracy. Do tego celu nie jest potrzebny żaden kluczyk, który, jak wiemy z praktyki, zwykle nie znajduje się pod ręką. Wystarczy jeden nacisk palcem, aby była możliwa praca w nowym materiale.

 

Bardzo ergonomiczna obudowa umożliwia pewne trzymanie urządzenia w dłoni, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pracy. Piły można używać w prawie każdej pozycji, co zwiększa możliwości jej wykorzystania zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych.

 

Piłą tą można ciąć belki, deski, płyty, rury, profile, cegły, pustaki, wszelkie tworzywa sztuczne itp.
Brzeszczoty do cięcia najróżniejszych materiałów zapewniane są oczywiście przez firmę Bosch w ramach kompletnej oferty. Różnią się one długością, szerokością, podziałką uzębienia i elastycznością co pozwala na odpowiedni dobór brzeszczotu w każdej sytuacji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż brzeszczoty są bardzo elastyczne i mogą wykonywać cięcia po krzywiźnie. Dzięki temu można na równi z powierzchnią ściany, bez żadnej trudności odcinać rury, pręty zbrojeniowe i inne wystające elementy. Dotychczas, aby pozbyć się wystającego z wklęsłego odcinka ściany fragmentu belki trzeba było pracowicie ciąć za pomocą piły ręcznej i to tylko takiej, która jest wystarczająco elastyczna. Zastosowanie w takich przypadkach piły GSE 800 PE pozwala uzyskać gładką powierzchnię ściany bez niepotrzebnych występów szybko i bez zbędnego wysiłku. Stosując do każdego przypadku inny osprzęt, mamy gwarancję efektywnej i szybkiej pracy.

 

 

Doświadczenie praktyczne wykazuje, że narzędzie to jest przydatne w najrozmaitszych branżach. W szczególności ułatwia pracę stolarzom, cieślom, murarzom, hydraulikom, monterom, a tym samym staje się wręcz nieodzowne w każdej firmie remontowo-budowlanej. Tego rodzaju narzędzia są też z powodzeniem wykorzystywane przez straż pożarną, gdy jest ona wzywana do groźnych wypadków komunikacyjnych, gdzie trzeba uwolnić ludzi uwięzionych we wrakach samochodów.