Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Ekologiczne nawierzchnie "TerraWay"

Pragnąc aby nasz ogród jak najbardziej przypominał naturalne środowisko, wysypujemy ogrodowe ścieżki cienką warstwą żwiru. Niestety, pierwszy deszcz powoduje, że zamieniają się one w potoki wody, a najmniejsze zagłębienia w kałuże. Wkrótce nawierzchnię przerastają wszędobylskie chwasty i trawa, co ostatecznie psuje cały efekt.

 

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi nowoczesna technika. Nawierzchnie "TerraWay", wykonywane według nowej, niemieckiej technologii, są przepuszczalne dla wody i powietrza, a przy tym nietoksyczne i trwałe. Produkuje się je z materiału mineralnego (może to być na przykład żwir lub grys), związanego niewielką ilością żywicy epoksydowej. Skleja ona na styku cząstki wypełniacza, dając w efekcie strukturę porowatą, przez którą swobodnie przepływa woda (1,2 dm3/min./m2).

 

Zdjęcie obrazujące właściwości przenikania wody przez "TerraWay"
fot. Z. Stachurski

 

Woda może również gromadzić się w porach powstałych pomiędzy drobinami kruszywa, stanowiąc swoisty rezerwuar dla rosnących w pobliżu roślin. Istotny jest przy tym fakt, że nawierzchnia ta nie przerasta chwastami ani nie osiedlają się w niej owady (np. mrówki). Jest mrozoodporna, co znacznie zwiększa jej trwałość.

 

Nawierzchnię "TerraWay" wykorzystuje się jako mechaniczną ochronę dla korzeni drzew w zieleni miejskiej. Jej przepuszczalność dla wody i powietrza powoduje, że można ją układać nawet tuż przy pniach.

 

Główne cechy nawierzchni "TerraWay"

  • przepuszczalna dla wody i powietrza - aktywnie oddychająca, uniemożliwia powstawanie kałuż

  • naturalna, nieszkodliwa dla wód gruntowych
  • odporna na mróz i sól drogową
  • trwała powierzchnia (bez lakierowania)
  • naturalny wygląd - kolor wypełniacza
  • zmniejsza niebezpieczeństwo poślizgu podczas gołoledzi
  • uniemożliwia zarastanie, odporna na kiełkowanie nasion traw i chwastów
  • odporna na mrówki i inne owady

 

Jak wykonuje się taką nawierzchnię?

 

Spoiwo służące do wiązania składnika mineralnego dostarczane jest przez producenta w postaci dwóch komponentów. Po ich zmieszaniu (np. za pomocą mieszadła zamocowanego do wiertarki) w odpowiednim stosunku wagowym powstaje szybko zastygająca masa, którą łączy się z kruszywem w mieszarce, po czym wylewa na przygotowane podłoże i wyrównuje.

 

Samo układanie nawierzchni
nie jest trudne, tajemnica
sukcesu zależy jednak od
ścisłego przestrzegania zasad
przygotowania masy

 

Czas wiązania przy temperaturze ok. 15oC wynosi ok. 8 godzin, po czym nawierzchnia nadaje się do chodzenia. Po 1-3 dniach może przenosić całkowite obciążenia.

 

Zastosowanie

 

W technologii "TerraWay", z uwagi na koszty, wylewa się jednolite płaszczyzny. Ze względu na szorstką, zapobiegającą poślizgowi powierzchnię mogą być one stosowane na ścieżkach spacerowych i rowerowych, boiskach, placach zabaw oraz na parkingach. Można z nich budować wielkie place parkingowe bez konieczności montowania systemu odprowadzającego deszczówkę. Nadają się również do układania na płaszczyznach pochyłych, na przykład na podjazdach dla niepełnosprawnych. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, materiał, z którego są zrobione, można poddać recyclingowi.

 

Projektanci decydujący się na wykorzystanie tej technologii mogą liczyć na bogatą paletę kolorystyczną ze względu na możliwość wykorzystania bardzo różnorodnego kruszywa (grysy z granitu, bazaltu, kwarcu, porfiru, gabro itd. oraz ich mieszanki). Istnieje także możliwość użycia sztucznych barwników, ale nie jest to polecane ze względu na brak trwałości kolorów w zmiennych warunkach atmosferycznych.

 

Plac rowerowy i rynna dla deskorolkarzy (Poczdam )

 

 

 

Ważną cechą nawierzchni jest łatwość jej montażu i możliwość łączenia z innymi materiałami (płytami chodnikowymi, kostką itp.). Na zdjęciu: Parking przy centrum Volkswagena w Wolfsburgu.   Przykłady kolorystyki nawierzchni "TerraWay" na stoisku targowym

 

Podobne nawierzchnie są już powszechnie stosowane w Europie Zachodniej. Powoli wkraczają również do Polski. Pierwsze tego typu realizacje wykonane przez firmę ERBIS znajdują się we Wrocławiu (w rejonie ulicy Sulmierzyckiej i w Ogrodzie Dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych przy ulicy Puszczykowskiej).

 

Ścieżka spacerowa w Ogrodzie Dydaktycznym Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych we Wrocławiu przy ul. Puszczykowskiej 10.

 

"Park zdrojowy" w Dusznikach Zdroju

Ogród Botaniczny we Wrocławiu

 

Cena nawierzchni "TerraWay" zależy od jej przeznaczenia (przewidywanego obciążenia), wrażliwości gruntu na przemarzanie (może zaistnieć konieczność wykonania grubszej podsypki drenującej) i rodzaju użytego wypełniacza (żwir, grys).

 

Więcej informacji na temat nawierzchni "TerraWay" możecie Państwo znaleźć w internecie na stronie www.erbis.pl.