Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 3/2011

Szanowni Państwo!

Tak się składa, że trzeci numer "Buduj z Głową" powstaje zwykle w trakcie wakacji, ale dociera do Państwa w połowie sierpnia, kiedy już wrócicie z nadmorskich kurortów wypoczęci i pełni energii do pracy. Zakładam, że tak się właśnie stało i są Państwo gotowi do lektury.

Zaczynam - na początek "lajtowo", jak mawiają młodzi ludzie - od ankiet. W poprzednim numerze pytaliśmy użytkowników Normy o ich nawyki, o to z jakich funkcji korzystają częściej, z jakich rzadziej, które należałoby rozszerzyć, a które uprościć. Otrzymaliśmy dużo odpowiedzi, za wszystkie szczerze dziękuję, bo naprawdę wiele z nich zawiera bardzo wartościowe uwagi. Najciekawsze z nich nagrodziliśmy, a listę wyróżnionych osób wraz z krótkim omówieniem wyników przedstawiamy w artykule "Wyniki ankiety opublikowanej w BzG 2/2011".

Kolejna sprawa dotyczy, że się tak wyrażę, naszej kosztorysanckiej społeczności. Czy wiecie Państwo, że liczba sprzedanych stanowisk Normy (wszystkich wersji) przekroczyła już 40 tysięcy? Ten wynik musi budzić szacunek, zwłaszcza jeśli pamiętamy, że program kosztorysowy, to narzędzie specjalistyczne a nie kolorowa gra komputerowa adresowana do setek, czy nawet milionów odbiorców. Mamy więc dużą grupę użytkowników mających rozmaite potrzeby. Początkujący kosztorysanci borykają się z problemami natury merytorycznej - jak skalkulować coś nietypowego, jak dobrze skonstruować narzuty, jak coś doliczyć lub odliczyć. Wszyscy użytkownicy napotykają większe lub mniejsze problemy techniczne pojawiające się przy korzystaniu z niewątpliwie rozbudowanej i złożonej aplikacji jaką jest Norma. Doszliśmy do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie budowa forum dyskusyjnego dla kosztorysantów i stworzyliśmy je dla Państwa - jest dostępne pod adresem: forum.ath.pl (więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule Forum kosztorysantów).

 

Nasz dział handlowy przygotował bardzo ciekawą ofertę dla posiadaczy Normy PRO i STANDARD. Za 790 zł netto możecie Państwo zakupić Normę EXPERT (cena jest rzeczywiście atrakcyjna).

W artykule p. Michała Paradowskiego "Elementarz kosztorysowy dla początkujących (cz. 5)" zamieszczonym w BzG 2/2011 popełniliśmy błąd przy składzie tekstu. Przepraszamy za pomyłkę i publikujemy poprawiony tekst.

Osoby śledzące cykl "Pierwsze kroki w Normie PRO" zapraszamy do pogłębiania wiedzy z zakresu obsługi tego programu. Na ciąg dalszy kursu (zatytułowanego "Kolejne kroki w Normie") zapraszamy wspólnie z p. Kazimierzem St. Nowickim.

Od kilku wydań, publikujemy artykuły poświęcone ekologii w budownictwie (spostrzegawczy czytelnicy dostrzegli zapewne zielone znaczki przy niektórych tytułach). W bieżącym numerze polecam lekturę:

- "Zielone zamówienia publiczne" - p. Dariusza Piasty (wraz z podręcznikiem dotyczącym ekologicznych zamówień publicznych i przepisami) oraz

- "Ekologicznie = ekonomicznie?" - p. Jarosława Malińskiego.

Zachęcam również do przeczytania świetnego artykułu p. Michała Paradowskiego "Kryteria rażąco bzdurne" oraz "Francuskie prawo budowlane (cz. IV)" p. Jerzego Kubiszewskiego z interesującym i przejrzystym komentarzem.

W dziale Przepisów prawnych proszę zwrócić szczególną uwagę na następujące pozycje:

- USTAWA z dnia 25 lutego 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych

- ROZPORZĄDZENIE Ministra Infrastruktury z dnia 21 kwietnia 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie

 

Życzę miłej lektury
Jarosław Deja