Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 4/2011

Szanowni Państwo!

Dziękujemy za wszystkie przysyłane do nas maile, cieszy nas żywy oddźwięk na artykuły. W tym numerze na Państwa pytania odpowiada p. Michał Paradowski w artykule pod wszystko mówiącym tytułem "Czytelnicy piszą".

Ja ze swej strony zachęcam czytelników do większej aktywności, a przede wszystkim do korzystania z naszego forum internetowego: http://forum.ath.pl.

 

W poprzednim "Buduj z Głową" podałem, że liczba sprzedanych stanowisk Normy przekroczyła już 40 tysięcy. Bardzo szybko na tę informację zareagowali nasi koledzy z Intercenbudu i poinformowali mnie, że mają już 17 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Na dodatek odnotowują po 100 tysięcy wejść na stronę serwisu w miesiącu. Do osiągnięcia rezultatu Normy jest jeszcze daleko, ale trzeba pamiętać, że ten wynik to efekt zaledwie kilkuletniej pracy, podczas gdy Norma jest na rynku od lat kilkunastu. W każdym razie gratuluję, bo to spore osiągnięcie, a rynek cenników nie należy do najłatwiejszych.

 

Teraz smutna wiadomość - niestety, kończymy cykl artykułów poświęcony podstawom kosztorysowania. W ostatnim, szóstym, odcinku Elementarza p. Michał Paradowski zajął się tematem rozliczania bilansu stali.

 

W BzG 3/2011 zamieściliśmy artykuł p. Macieja Rokiela "Przedmiar – niedoceniany składnik kosztorysu". Sprawa jest na tyle poważna, że p. Tomasz Pytkowski podjął temat w artykule o roli przedmiaru robót w realizacji procesu budowlanego oraz ważniejszych formalnych aspektach jego prawidłowego sporządzenia.

 

Kontynuujemy przybliżanie Państwu tematyki zamówień publicznych w innych krajach - tym razem p. Dariusz Piasta zebrał i przedstawił w przystępnej formie informacje o zamówieniach na Ukrainie.

 

Niemieckie Prawo budowlane kładzie duży nacisk na rewitalizację zabudowy i jej otoczenia. Bardzo ciekawie na ten temat pisze w swoim artykule p. Jerzy Kubiszewski - "Rewitalizacja i rozwój zabudowy miejskiej i wiejskiej w Niemczech".

 

Dociekliwsi czytelnicy wiedzą, że od pewnego czasu piszemy o ekologii, która jest bardzo modna, chociaż wcale nie tania - parafrazując "opłaca się, czy się nie opłaca? oto jest pytanie". Czy uda się na nie odpowiedzieć twierdząco? Zapraszam do lektury artykułów:
- p. Jarosława Malińskiego - "Ekologicznie = ekonomicznie?" - o wykorzystaniu biomasy oraz

- p. Jerzego Bolkowskiego - "Wykorzystanie energii wiatrowej w Polsce".

 

W tym numerze publikujemy również, opracowany przez ekspertów Weber, Weber Deitermann, Isover i Rigips - przewodnik "Jak naprawić dom po powodzi".

 

 

 

Życzę miłej lektury
Jarosław Deja