Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2012

Szanowni Państwo!

Pierwsze w tym roku wydanie "Buduj z Głową" jest już prawie gotowe, pozostało jeszcze napisać artykuł wstępny i aż się boję, że zamiast krótkiego i treściwego tekstu wyjdzie mi powieść w odcinkach. Problem polega na tym, że mam tyle informacji do przekazania Państwu, że nie bardzo wiem od czego zacząć. Ale po kolei:

 

- Ankieta Akademii Athenasoft - chcielibyśmy zbadać potrzeby szkoleniowe naszych czytelników. Przygotowaliśmy więc ankietę z kilkoma pytaniami i liczymy na Państwa współpracę. Rekompensatą za włożony trud będzie dziesięciogodzinny dostęp do wersji testowej serwisu Ekoszt (to dla wszystkich uczestników) oraz nagrody w postaci programów, dostępu do bazy Intercenbud i pamięci USB (więcej w regulaminie konkursu).

- Pisząc o ankiecie wspomniałem o serwisie Ekoszt. Chodzi o tzw. aplikację chmurową, służącą do sporządzania kosztorysów dowolnego typu. Cechą wyróżniającą ten produkt jest to, że można go będzie uruchomić z dowolnego miejsca na świecie (poprzez sieć Internet), na niemal każdym komputerze posiadającym przeglądarkę internetową. Serwis będzie dostępny od 1 marca 2012 r. Więcej o aplikacji Ekoszt piszemy w Aktualnościach.

- Dla użytkowników Normy EXPERT przygotowaliśmy nowy program Wykonanie Robót przeznaczony do rozliczania robót budowlanych, ziemnych, instalacyjnych, drogowych, remontowych i innych.

- W 2012 roku w "Buduj z Głową" będziemy publikować bieżące (dla danego kwartału) wskaźniki narzutów (Kp, Z, Kz) i stawki robocizny kosztorysowej (ogólnopolskie i dla poszczególnych województw) udostępniane nam przez serwis Intercenbud.

- W lutym pojawi się w naszej ofercie nowa wersja "Buduj z Głową", zawierająca artykuły problemowe i techniczne. W odróżnieniu od "pełnego" BzG, nie będzie zawierać aktualizacji programów. Na razie będzie to publikacja elektroniczna, rozprowadzana na płytach CD, ale kto wie, być może pokusimy się również o wydanie  kwartalnika w formie tradycyjnej, tzn. papierowej.

- Zaktualizujmy KNR! W związku z postępem technologicznym istniejące KNR i inne katalogi nie w pełni odzwierciedlają rzeczywiste procesy zachodzące na budowie. Kosztorysanci są zmuszeni we własnym zakresie zmieniać pozycje z KNR, by dostosować je do rzeczywistości. Nasza firma rozpocznie w najbliższym czasie prace nad uaktualnieniem KNR. W związku z tym potrzebować będziemy informacji, które pozycje z podstawowych KNR są najczęściej modyfikowane w praktyce. Z tym pytaniem zwrócimy się wkrótce do Państwa. Szczegóły akcji pojawią się w lutym na naszych stronach internetowych: www.ath.pl i www.bzg.pl.

 

Proponuję lekturę artykułu Michała Paradowskiego - "Ach te kaenery". Autor rzeczowo i jak zwykle dowcipnie naświetla problem korzystania obecnie z bazy KNR-ów. Polecam, to trzeba przeczytać.

 

Warto również zajrzeć do artykułów Dariusza Piasty - "Rażąco niska oferta w prawie i praktyce wybranych państw", Przemysława Róziewicza - "6 stóp pod ziemią" (podejmujący temat BHP na budowie) oraz Sławomira Gąsiorowskiego - "Budowa ziemnych wałów przeciwpowodziowych a stabilizacja gruntu".

 

To tylko garść najważniejszych (moim zdaniem) informacji. Zapraszam Państwa do zaglądania do działu Aktualności. W każdym wydaniu umieszczamy w tym miejscu szereg ważnych i ciekawych informacji. Tym razem piszemy o: wyszukiwarce SzuKIO, zbliżającej się konferencji SKB, nowej książce p. Macieja Rokiela itd.

 

Odnoszę wrażenie, że jednak nie przesadziłem z długością "wstępniaka". Mam nadzieję, że nie zanudziłem Państwa. Zapraszam do lektury pozostałych materiałów, są bardzo ciekawe...

 

 

Życzę miłej lektury
Jarosław Deja