Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2012

Szanowni Państwo!

Kiedy zaczynaliśmy skład drugiego wydania BzG zima trzymała się mocno, ale wystarczyło kilka cieplejszych dni i już jest... Panie i Panowie - oto Wiosna w całej krasie. Jeśli ktoś ślęczy nad kosztorysami i nie zauważył zmian za oknem, to proszę sobie zrobić krótką przerwę, wyjść na spacer, pooddychać świeżym powietrzem, nacieszyć oczy kolorami wiosny, a po powrocie do domu... chwila relaksu z nowym numerem BzG.

 

Tym razem, oprócz ciekawych artykułów, przygotowaliśmy filmy instruktażowe poświęcone pracy z przedmiarami i wydrukami w Normie EXPERT. Prezentujemy również nowy produkt o nazwie Ekoszt, który umożliwia tworzenie kosztorysów przez Internet. Jest to ciekawa opcja dla tych, dla których najważniejsza w pracy jest mobilność.

 

Zgodnie z obietnicą publikujemy bieżące wskaźniki narzutów (Kp, Z, Kz) i stawki robocizny kosztorysowej (ogólnopolskie i dla poszczególnych województw) udostępniane nam przez serwis Intercenbud.

 

Początkujących kosztorysantów zapraszam do lektury „Kolejnych kroków w Normie PRO” autorstwa p. Kazimierza Stanisława Nowickiego. Ten odcinek poświęcony jest współpracy z bazami cenowymi Intercenbud.

Bardziej doświadczeni koledzy mogą natomiast dołączyć do grona Certyfikowanych Użytkowników Programu Norma. Do końca czerwca można zdać egzamin, którego promocyjna cena to jedyne sto złotych.

 

W marcu odbyła się konferencja szkoleniowa SKB. Zapraszam do zapoznania się z relacją przygotowaną dla Państwa przez p. Michała Paradowskiego – „Reminiscencje pokonferencyjne”.

 

A w ramach relaksu, proponuję zajrzeć do artykułu p. Longiny Zandeckiej „Ile kosztuje konserwacja zabytków w Indiach?” (pozycja obowiązkowa dla osób wybierających się do egzotycznych krajów). A może ktoś z Państwa  chciałby podzielić się swoimi wrażeniami z wojaży po ciekawych zakątkach naszego globu? Czekamy na relacje.

 

W Aktualnościach piszemy m.in. o pracach nad nową ustawą – Kodeks budowlany, które trwają w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Poza tym mamy dla Państwa małą niespodziankę w postaci miesięcznego bezpłatnego dostępu do wyszukiwarki SzuKIO. Dziękujemy firmie Lunatyq Software Labs za miły gest dla naszych czytelników.

 

Na koniec jeszcze jedna miła informacja dotycząca firmy WACETOB, która w marcu obchodziła XXX-lecie działalności. Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa powstało w 1982 roku z inicjatywy działaczy Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa jako jednostka gospodarcza wspierająca działalność statutową stowarzyszenia, w oparciu o wykorzystanie kwalifikacji zawodowych jego członków. Wszystkim pracownikom WACETOB-u składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

Życzę miłej lektury
Jarosław Deja