Studiujesz budownictwo lub kierunek pokrewny?
Skorzystaj z
oferty za 1 zł
Nowe Warunki techniczne, które zaczęły obowiązywać od początku roku zmienią budynki bardziej
niż to się początkowo mogło wydawać. Aby spełnić nowe wymagania, trzeba będzie stosować
odnawialne źródła energii lub wentylację z odzyskiem ciepła. Co ciekawe inaczej to wygląda w
przypadku budynków wielorodzinnych i jednorodzinnych. O tych zmianach piszą autorzy artykułu
Niemal zeroenergetyczne budynki mieszkalne. Na pewno budowy będą droższe – o
ile? Pokazujemy to na przykładzie kosztorysu typowego domu jednorodzinnego. Przede wszystkim
więcej wydamy na instalacje, okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, za materiały
termoizolacyjne w sumie dopłacimy najmniej. Inwestorzy i deweloperzy spieszyli się zatem,
żeby uzyskać pozwolenia na budowę jeszcze w 2020 roku zanim nowe wymagania wejdą w życie
– liczba wydanych pozwoleń w grudniu była o 94% wyższa niż w roku poprzednim.
Jakie
są perspektywy dla branży budowlanej, co nas czeka w 2021 roku? Polecamy ciekawe
podsumowania i prognozy Jak branża budowlana zniosła pandemię oraz analizę sytuacji w
zamówieniach publicznych Rynek zamawiającego czy wykonawcy.
Zapraszamy do czytania
i na naszą stronę internetową bzg.pl
Studiujesz budownictwo lub kierunek
pokrewny?
Skorzystaj z
oferty za 1 zł
Jeszcze nigdy w historii badania ogólnego klimatu koniunktury GUS nie odnotował tak dużego i tak gwałtownego wzrostu pesymizmu wśród właścicieli i szefów firm budowlanych, jaki nastąpił w kwietniu ubiegłego roku. Aż 46% firm oceniło wówczas, że skutki pandemii COVID-19 będą dla nich bardzo bolesne. Przede wszystkim spodziewano się gwałtownego spadku zamówień. Jedna czwarta firm uznała nawet, że pandemia zagraża ich stabilności, czyli może być przyczyną bankructwa.
Wraz z zakończeniem roku doczekaliśmy się wprowadzenia zapowiadanych długo wcześniej „Warunków technicznych 2021 (WT2021)”. Są one wynikiem krajowych zobowiązań zawartych w Dyrektywie EPBD z 2010 roku. Zgodnie z zapisami w niej zawartymi od 31 grudnia 2020 roku wszystkie nowe budynki mają być budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB), przy czym budynki użyteczności publicznej już od 2019 roku.
Prześledźmy zmiany na przykładzie projektu niedużego, popularnego domu jednorodzinnego Murator M245a. Dwukondygnacyjny dom dla 4-osobowej rodziny, prosta zwarta bryła, bez garażu, technologia murowana, przegrody spełniają wymagania WT na 2021 r. Realizacja w III strefie klimatycznej, usytuowanie – wejście od strony północnej. Autor projektu: arch. Ewa Dziewiątkowska
Styczeń i luty 2020 r. nie zasygnalizowały podwyżek, chociaż w miesiącach zimowych to raczej norma. Od marca producenci materiałów budowlanych, tak jak cała gospodarka i społeczeństwo, stanęli w obliczu pandemii i pierwszego lockdownu. Ale branża budowlana została w tej kwestii potraktowana jak branża pierwszej potrzeby.
Dlaczego wiedza o rynku jest tak ważna? Podstawą do ustalenia wartości zamówienia na roboty budowlane jest kosztorys inwestorski sporządzany na podstawie dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót albo planowane koszty robót budowlanych określonych w programie funkcjonalno-użytkowym.
O kosztorysowaniu robót budowalnych napisano już setki artykułów oraz co najmniej kilka książek, do których warto zajrzeć, jeśli mamy w planach podjąć pracę w zawodzie kosztorysanta. Sam wybór odpowiednich cen do kosztorysu jest na tyle istotnym tematem, że po blisko dwudziestu latach mojej praktyki zawodowej postanowiłem odnieść się do niego i podzielić się z Państwem moimi spostrzeżeniami.
Prognozowane przez nas ogólnopolskie stawki robocizny kosztorysowej oraz wskaźniki narzutów obliczono zgodnie z zasadami metodycznymi opracowanymi przez prof. dr hab. Romualda Kotowskiego, w oparciu o dane GUS. W zestawieniu uwzględniono korektę na podstawie wskaźników rzeczywistych za IV kw. 2020 r.
Prognozowane poniżej stawki robocizny kosztorysowej dla pięciu podstawowych rodzajów robót odzwierciedlają pełne rzeczywiste koszty pracy, obejmujące wynagrodzenie brutto wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne i podatkami oraz wydatki pozapłacowe związane z pozyskaniem i utrzymaniem pracownika.
Przystępując do sporządzania przedmiaru lub kosztorysu, nie jesteśmy w stanie ocenić ile pozycji przedmiarowych będziemy musieli wprowadzić, czy też jaka będzie końcowa wartość kosztorysowa robót. Wraz z nabywanym doświadczeniem, na podstawie dostarczonego projektu, opisu technologii itp. będziemy potrafili je oszacować i przedstawić z coraz większą precyzją. Nadal będą to jednak ilości i wartości przybliżone, a na ostateczne wyniki przyjdzie nam poczekać do ostatecznego sporządzenia przedmiaru lub kosztorysu.
Dachy płaskie, nazywane stropodachami są stosowane jako przekrycia najczęściej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych oraz budynkach użyteczności publicznej. Pod względem układu warstw i konstrukcji stropodachy dzielimy na wentylowane (tzw. „zimny dach”) i niewentylowane (tzw. „pełne”). Straty ciepła przez stropodach mogą wynosić od 10% do nawet 30% w zależności od kształtu bryły budynku i izolacyjności cieplnej przegrody.
Wykładzina z płytek ceramicznych to najczęściej spotykana warstwa użytkowa podłóg. Jednak ostateczny efekt zależy nie tylko od wyglądu i jakości ułożenia samych płytek. Doświadczenia wynikające z eksploatacji posadzek z płytek ceramicznych pokazują, że duże znaczenie mają zagadnienia związane z przygotowaniem podłoża.
W przeważającej większości rozwiązania projektowe są więc sprawdzane już na etapie projektowania przez innego projektanta. Mimo to, praktyka budowlana pokazuje, że znaczna część wad projektowych ujawnia się dopiero na etapie wykonywania robót budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że przedsięwzięcia budowlane dotyczą często obiektów skomplikowanych pod względem technicznym, przedstawianych w dokumentacji projektowej jedynie w postaci dwuwymiarowej.
W nowej ustawie z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 2019 r. ze zm.), tryb podstawowy to procedura, w której w odpowiedzi na ogłoszenie o zamówieniu oferty mogą składać wszyscy zainteresowani wykonawcy. Nowa procedura zastępuje tryb dotychczasowy przetargu nieograniczonego, ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego.
Pod koniec 2014 roku do ustawy Prawo zamówień publicznych wprowadzono przepis nakazujący zamawiającym, aby przewidywali w umowach o zamówienie publiczne, zawartych na okres przekraczający rok, waloryzację umownego wynagrodzenia. Przepis ten (art. 142 ust. 5, był kilka razy nowelizowany, ale nie zmieniła się sama jego idea...
O wadium w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego pisze się sporo, ale najczęściej w kontekście sposobów jego wnoszenia i pułapek czyhających na wykonawców. Jest to bowiem najważniejsze – wadium trzeba wnieść tak, aby oferta nie została odrzucona. Jej odrzucenie to największa katastrofa, jaka może spotkać wykonawcę.
Choć pandemia COVID-19 spowodowała duże zmiany w sposobie funkcjonowania biur, których pracownicy zostali zmuszeni do pracy w warunkach home office, to póki co nie odbiło się to znacząco na rynku nieruchomości biurowych, zarówno od strony popytowej, jak i podażowej. Co więcej, obecne nastroje co do przyszłości tej branży są bardziej optymistyczne niż pół roku temu.
Rozbiórka (wyburzenie) obiektu budowlanego, nazywana łagodniej wyjściem z użytkowania, stanowi rodzaj robót budowlanych, z którymi często inwestor nie wie jak postąpić. Problematycznym w funkcjonującej terminologii jest traktowanie robót rozbiórkowych tak samo jak robót budowlanych, bo pojęcie to wydaje się być przeciwieństwem do prac mających na celu tworzenie czegoś nowego i trwałego.
W praktyce, właściwe zaplanowanie robót budowlanych, obejmujące koordynację działań wielu instytucji i podmiotów (m.in. firm wykonawczych, podwykonawczych, dostawczych i usługodawczych) oraz spełnienie wymagań dotyczących czasu realizacji robót, budżetu, zakresu i jakości, stanowi duże wyzwanie. Wraz ze wzrostem stopnia skomplikowania i wielkości przedsięwzięcia, zazwyczaj pogłębiają się problemy z dotrzymaniem ustalonego terminu i budżetu.
Budownictwo jest jednym z najbardziej rozwijających się kierunków na uczelniach technicznych, zarówno pod względem zakresu przekazywanej wiedzy, wyposażenia placówek, jak i możliwości praktycznego poznawania tajników zawodu. Studenci budownictwa zdobywają wiedzę o materiałach budowlanych, technologiach realizacji budynków i obiektów inżynierskich oraz poznają podstawy metod projektowania wszelkich typów konstrukcji.
Przemieszczanie się ludzi miało już miejsce w paleolicie, gdzie około 1,8 mln lat temu rozpoczęła się migracja z Afryki do Azji i Europy. Do najstarszych znalezisk z tego okresu należą te pochodzące z Chin (1,9 mln lat), Gruzji (1,7 mln lat), Hiszpanii (1,2 mln lat) oraz z Palestyny (900 tysięcy lat temu).