Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 2/2014

Szanowni Państwo!

Wszystko już było, rzekł Ben Akiba... Budowaliśmy wieżę Babel - z miernym efektem. Potem powstały piramidy - trzeba przyznać, że te przynajmniej stoją do dzisiaj. Ale współcześni budowniczowie też nie mają się czego wstydzić, mają na koncie takie cuda architektury jak Abraj Al Bait (601 m wysokości), Burdż Chalifa (828 m) a chcą się „wspiąć” jeszcze wyżej -  Kingdom Tower ma mieć co najmniej 1000 m. Chińczycy postanowili zadziwić świat w nieco inny sposób i wybudowali 30-piętrowy hotel w... 15 dni. Nieważne zresztą czego dotyczy rekord (wysokości, długości czy czasu budowy), zwykle chodzi o to samo, o to co wyśmiewał w „Misiu” Stanisław Bareja:

...Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo...”.

A może przesadzam? Hmm... W takim razie zapraszam do lektury cyklu „Budowle, potrzebne do dziś i całkiem zbędne, które powstały na rozkaz dyktatorów”. A w tym numerze „Timur i jego - nie, nie drużyna, lecz - wnuk i ich budowle” - pana Jerzego Dylewskiego - rzecz o Jedwabnym Szlaku i Uzbekistanie.

Następnie proponuję powrót do spraw bieżących, a mianowicie do - „Sprawozdania z dorocznej Konferencji Stowarzyszenia Kosztorysantów Budowlanych, Warszawa 20-21 marca 2014 r.” przygotowanego przez pana Tomasza Pytkowskiego.

W dziale Przepisy Prawne publikujemy m.in. decyzję Rady Unii Europejskiej dotyczącą zawarcia protokołu zmieniającego porozumienie w sprawie zamówień rządowych. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na trzy nowe dyrektywy Parlamentu Europejskiego (dot. koncesji, sektorową i klasyczną):

  • DYREKTYWA Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/23/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania koncesji
  • DYREKTYWA Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/24/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie zamówień publicznych, uchylająca dyrektywę 2004/18/WE
  • DYREKTYWA Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/25/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie udzielania zamówień przez podmioty działające w sektorach gospodarki wodnej, energetyki, transportu i usług pocztowych, uchylająca dyrektywę 2004/17/WE

 

Miło nam poinformować, że jest już w sprzedaży KNR nr AT-43a „Systemy suchej zabudowy w technologii RIGIPS – płyty 4PRO™” (uzupełnienie KNR AT-43). Oczywiście jest on również dostępny w wersji elektronicznej - wystarczy, że skorzystacie Państwo z odpowiedniej aktualizacji dla: Normy PRO, Normy STANDARD lub Normy EXPERT.