Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.
W poprzednim wydaniu Buduj z Głową , w ramach akcji - "Program w prezencie", otrzymali Państwo program Stawka w wersji 1.0. Dzisiaj przedstawię nową wersję oznaczoną numerem "2". Jest to wersja testowa działająca z kluczem zaprogramowanym dla Normy Pro, do 15 października tego roku.
Do Stawki dołączono przykładowy szablon obliczeń, który ułatwi pracę początkującym użytkownikom programu. Szablon zostanie automatycznie wczytany przy pierwszym uruchomieniu programu. Popatrzmy na rysunek poniżej. Oto najważniejsze elementy głównego okna programu:
Rys. 1. Główne okno programu Stawka
Praca z programem jest prosta: z listy grup danych wybieramy pierwszą grupę, wprowadzamy dane liczbowe (do białych komórek), następnie przechodzimy do kolejnej grupy i wypełniamy dane w jej tabeli i tak aż do końca. Nic nie musimy robić jedynie w ostatniej grupie o nazwie Zestawienie. Tu znajduje się ta najważniejsza komórka, zaznaczona na żółto, zawierająca wynik naszych obliczeń.
Po wprowadzeniu danych należy zapisać efekty naszej pracy w pliku na dysku. Możemy do tego celu użyć opcji Zapisz lub Zapisz jako... (obie znajdują się w menu Plik). Użycie pierwszej spowoduje zapisanie dokumentu pod nazwą, która widnieje na pasku tytułowym głównego okna programu. Druga z opcji pozwala zapisać dokument pod nową nazwą i tę opcję wybierzmy. Na ekranie pojawi się okienko przedstawione poniżej:
Rys. 2. Zapis dokumentu do pliku
W polu Nazwa pliku wpisujemy wymyśloną nazwę i klikamy na przycisku Zapisz. W zasadzie moglibyśmy zakończyć już pracę ze Stawką, ale zanim przejdziemy do Normy Pro i odczytamy dane z utworzonego przed chwilą pliku, spróbujmy jeszcze wydrukować dokument i zapisać go do pliku "html".
W menu Plik znajdziemy dwie opcje służące do drukowania: Drukuj zestawienie oraz Drukuj wybraną grupę. Ta druga służy do drukowania tabeli z danymi, która aktualnie jest widoczna w oknie programu. Ponieważ chcemy wydrukować wszystkie dane, to wybieramy opcję Drukuj zestawienie.
Na ekranie pojawi się okno z podglądem wydruku. W górnej części okna znajduje się przycisk Drukuj uruchamiający drukowanie.
Rys. 3. Okno podglądu wydruku
Dalej znajdziemy m.in. przyciski służące do wyświetlania kolejnych stron wydruków, przełączniki służące do ustalenia powiększenia strony wydruku oraz przycisk Zapisz. Ten przycisk pozwoli nam zapisać dane do pliku w formacie "html". Po wybraniu opcji pojawi się takie samo okienko jak na Rys. 2. W polu Nazwa pliku wpiszmy, np. Stawka z 28-05-2004 i kliknijmy przycisk Zapisz.
Jeśli teraz odszukamy nasz plik na dysku i klikniemy dwukrotnie myszką na jego nazwie, to zostanie on otworzony w przeglądarce internetowej, np. Internet Explorer. Dzięki formatowi "html" możemy przekazać zestawienie wszystkim zainteresowanym osobom nawet jeśli nie mają one programu Stawka. Będą je mogli obejrzeć (i edytować) w dowolnym programie, który obsługuje ten format, np. MS Office (Word, Excell), Open Office itd.
Rys. 4. Zestawienie wykonane w Stawce po otworzeniu w Internet Explorerze
Wykorzystanie danych w Norma Pro
Trochę wcześniej stworzyliśmy plik "sta" (u nas "Stawka - klimatyzacja 05-02.sta"). Teraz pokażę jak wczytać wyliczoną stawkę roboczogodziny w programie Norma Pro.
Rys. 5. Okno rozliczania RMS
Rys. 6. Otwieranie pliku z wyliczoną stawką roboczogodziny.
Rys. 7. Okienko Stawka robocizny z odczytanymi danymi.
Rys. 8. Okno opcji kosztorysu po odczytaniu danych z pliku "sta".
Na zakończenie chciałbym zachęcić wszystkich posiadaczy Normy Pro do testowania programu i przesyłania nam swoich spostrzeżeń na jego temat. Zdaję sobie sprawę, że jeden szablon obliczeń to za mało i z pewnością większość z Państwa potrzebuje bardziej rozbudowanych algorytmów obliczeń. Zapraszam do współpracy i przesyłania gotowych, wykonanych we własnym zakresie szablonów (opis tworzenia znaleźć można w pomocy programu) lub przesyłania opisów metody obliczania stawki roboczogodziny w Państwa firmie. Obiecuję, że wszystkie dołączone zostaną do wersji finalnej programu.