Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Bruzdownice Boscha

W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym szczególną rolę odgrywają wszelkiego rodzaju instalacje. Jest ich wiele - elektryczna, hydrauliczna, grzewcza, sanitarna i in.. Prawidłowy montaż, późniejsze ich funkcjonowanie i konserwacja wymaga profesjonalnego sprzętu. W betonowych ścianach wypełnionych zbrojeniem nie jest bowiem możliwe profesjonalne założenie jakichkolwiek instalacji bez odpowiednich narzędzi. Oprócz wiertarek i młotów podstawowym narzędziem instalatora są bruzdownice. Firma Bosch w swojej ofercie posiada szeroki wybór bruzdownic do betonu.

Bruzdownice różnią się między sobą i mocą i sposobem pracy. Do każdej pracy właściwe narzędzie.

 


GNF 20 CA

Dla elektryków najlepszym rozwiązaniem będzie bruzdownica GNF 20 CA. Dwie równolegle zamontowane tarcze wycinają bruzdę na maksymalną głębokość 20 mm i maksymalną szerokość 23 mm. Szerokość bruzdy regulowana jest metalowymi pierścieniami, które możemy przestawiać względem tarczy. Cała bruzdownica zamontowana jest na 4 obrotowych rolkach, po których bez trudu przesuwamy bruzdownicę po ścianie. Głębokość regulowana jest bezstopniowo dzięki czemu można bez trudu ustalić głębokość cięcia.

 

Większą bruzdownicą, do głębszych cięć, jest GNF 35 CA - narzędzie wycinające szczelinę w ścianie do 35 mm głębokości i 39 mm szerokości. To urządzenie również posiada dwie równoległe tarcze tnące regulowane bezstopniowo na głębokość i podkładkami metalowymi na szerokość cięcia. Zdecydowanie bardziej uniwersalne, stosunkowo lekkie, ważące zaledwie 4,1 kg skonstruowano z myślą o hydraulikach, których instalacje wymagają głębszych szczelin w ścianach.


GNF 35 CA

 

Obie bruzdownice są bardzo ergonomiczne i nawet długa praca bez przerwy nie jest męcząca z uwagi na małe ciężary własne jak też i dobre rolkowe prowadzenie po ścianie. Moc odpowiednio 900 i 1400 W zapewnia szybkie i sprawne cięcie betonu czy muru.
Ponieważ dwie tarcze tnące ( może być też jedna ) wycinają dwie wąskie szczeliny powstały między nimi pasek betonu usuwa się za pomocą specjalnego dłutka dołączonego w zestawie. Jest to czynność prosta nie wymagająca dużych nakładów pracy.

 


GNF 65 A

Znacznie większą bruzdownicą wycinającą bruzdę w ścianie na głębokość maksymalną do 65 mm i szerokość 40 mm jest GNF 65 A. Moc 2400 W zapewnia sprawne wycinanie nawet tak głębokiego rowka pomimo dwóch tarcz tnących. Narzędzie przeznaczone jest do poważnych prac instalatorskich zwłaszcza tam, gdzie instalacja jest znacznie większych rozmiarów jak np. wiązki przewodów, szerokie rury itp.

 

Największą z bruzdownic firmy Bosch jest GSF 100 A narzędzie o mocy 2400 W wycina na głębokość 100 mm . Ze względu na bardzo duży opór betonu jest to narzędzie tylko na jedną tarczę o średnicy 300 mm. Bardzo przydatne - szczególnie przy przecinaniu kamienia, cegieł, ścian żelbetowych, kostki brukowej. Głębokość cięcia do 100 mm sprawia że usuwanie powstałej bruzdy (zwłaszcza w betonie wibrowanym) możliwe jest tylko za pomocą dużego młota kującego (np. GSH 5 E).


GSF 100 A

 

Wszystkie bruzdownice posiadają zintegrowany system odsysania pyłu. Należy zaznaczyć, iż praca bez odkurzacza jest praktycznie niemożliwa. Podczas cięcia betonu, czy muru powstaje silne zapylenie, które jest niebezpieczne nie tylko dla samego narzędzia ze względów technicznych lecz także dla zdrowia ludzi. Firma Bosch poleca odkurzacz GAS 50 jako najbardziej odpowiedni do niemal całkowitego odsysania pyłu powstającego podczas urobku pracy bruzdownicą. Odkurzacz ten doskonale zbiera również odłamki betonu wykruszone ze ściany już po procesie wycinania.

 

Kolejny ważny krok w prawidłowej pracy bruzdownicą to odpowiednie dobranie tarcz diamentowych skrawających beton. Inne tarcze bowiem należy zastosować do cięcia muru, inne do cięcia betonu zbrojonego. Firma Bosch oferuje bardzo szeroki wybór tarcz diamentowych do niemal każdego rodzaju materiału. Każdy zainteresowany bruzdownicą instalator fachowe doradztwo techniczne w zakresie ich zastosowania może znaleźć również w specjalistycznych sklepach.

 


GAS 50