Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Ogólnopolska baza materiałów budowlanych Intercenbud święci swoje 3 urodziny

Kosztorysujesz? Remontujesz? Handlujesz? Inwestujesz? Szukasz wykonawcy lub sam jesteś wykonawcą? Jeśli choć raz twoja odpowiedź brzmiała "TAK" najprawdopodobniej się znamy. Jeśli się nie znamy, najwyższy czas się poznać!

Kiedy trzy lata temu zaczynaliśmy tworzyć koncepcję bazy Intercenbud, mieliśmy głównie na uwadze serwis, który posiada zawsze aktualną informację o cenach materiałów budowlanych konkretnych dostawców. Niewątpliwie był to jak na ten czas nowatorski pomysł na rynku baz cenowych, który bardzo szybko podchwyciły inne wydawnictwa cenotwórcze. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: Każdy zgodzi się z niezaprzeczalnym faktem, iż wiarygodność cen wprowadzanych automatycznie do pozycji kosztorysu ma zasadnicze znaczenie dla jakości i rzetelności sporządzonej na ich podstawie wyceny. Kto nie zgadza się z tym założeniem - albo ma coś do ukrycia, albo nie miał nigdy do czynienia z placem budowy, szczególnie w sytuacji gdy był inwestorem. Któż bowiem lubi dopłacać często niemałe sumy lub wykłócać się o zasadność wysokości kosztów, które po zakończeniu inwestycji nagle wzrosły dwukrotnie. Poza tym jakiego dzisiaj wykonawcę, w dobie tak dużej konkurencji, stać jest na przedstawienie inwestorowi uśrednionej wyceny kosztów robót, gdy coraz częściej liczy się każdy grosz do czego wymagane są precyzyjne kalkulacje. Jest jedno rozwiązanie w przypadku takiego "sprytnego" wykonawcy. Oferując bardzo uogólnioną wycenę winien on rozglądać się za dobrym windykatorem. To jednak w praktyce oznacza branżowe harakiri dla firmy średniej wielkości. Dlatego analizując funkcjonujące na rynku bazy cenowe pod kątem przydatności w procesie wyceny inwestycji i zmieniających się wymagań inwestorów co do rzetelności kosztorysów, stwierdziliśmy, że jedyną i najszybszą drogą w opracowaniu takiej bazy jest uruchomienie procesu aktualizacji cen przez Internet.

Dzięki temu użytkownicy systemu Intercenbud po zarejestrowaniu się w bazie i zalogowaniu w trybie "kosztorysant" mają dostęp do zaktualizowanych i zweryfikowanych 100 tys. cen oraz danych teleadresowych dostawców, posiadają możliwość wyszukiwania dostawców znajdujących się w najbliższym rejonie inwestycji i możliwość automatycznego wygenerowania e-mailem zapytania ofertowego w celu porównania oferty, dysponują swobodnym i szybkim przeglądaniem ofert producentów i dostawców materiałów budowlanych, mają możliwość dynamicznego wyszukiwania materiałów i dostawców według zadanych kryteriów (jak: branża, nazwa materiału, indeks PKWiU lub KMB\ETO, cena, nazwa firmy dostawcy, region Polski/miejscowość dostawcy), mogą bezpośrednio importować wyszukane materiały do programów kosztorysowych Norma, Strix, Rodos, Zuzia, Winbud, Edbud, Expert, Forte, Kombud, Koszt KD - co pozwala na zoptymalizowanie czasu tworzenia kosztorysu, korzystają z możliwości weryfikacji kosztorysów umożliwiającej sprawdzenie czy ceny przedstawione w kosztorysie są rzeczywiście cenami rynkowymi.

Z kolei dostawcy i producenci materiałów po zarejestrowaniu się w bazie oraz zalogowaniu w trybie "dostawca" dysponują możliwością nieodpłatnego korzystania z profesjonalnego serwisu i zapoznania potencjalnych klientów z ofertą handlową firmy za pośrednictwem usługi internetowej, dostępem do dodatkowej reklamy w Internecie (np. poprzez umieszczenie w bazie loga, banera firmowego, zdjęć produktów), skutecznym narzędziem marketingowym ułatwiającym dotarcie z ofertą handlową do użytkowników korzystających z programów kosztorysowych oraz ułatwioną procedurą zamówień poprzez zamieszczenie kontaktów do swoich biur handlowych, połączeń do stron www. itp.

Takim sposobem powstała interaktywna platforma www.intercenbud.pl oraz jej wersja na krążku CD wydawana kwartalnie, łącząca interesy kosztorysantów i dostawców materiałów. Niemniej użytkownicy serwisu, to nie tylko kosztorysanci ale również i inwestorzy, osoby fizyczne szukające materiałów na plac budowy, firmy wykonujące usługi remontowo-budowlane, inspektorzy budowlani, developerzy, osoby weryfikujące kosztorysy, hurtownie budowlane. Na dzień dzisiejszy mamy około 18 tysięcy użytkowników, którzy stanowią - tu dobra wiadomość dla producentów i dostawców materiałów - konkretną grupę zainteresowanych osób, w której nie ma przypadkowych internautów. Ponadto dostawca zamieszczający ofertę handlową w Intercenbudzie - w postaci konkretnych elementów - powoduje, że użycie znalezionego w serwisie materiału jest dużo bardziej prawdopodobne niż tego, którego reklamę użytkownik widział np. w czasopiśmie fachowym.

Dzięki aktywnej współpracy z użytkownikami Intercenbudu, którzy w dużej mierze wpłynęli i wpływają na dalszy rozwój serwisu, postanowiliśmy poszerzyć bazę o ceny najmu sprzętu i docelowo - o ceny robocizny. Na dzień dzisiejszy po przesłaniu do nas zapytania staramy się udzielać swoim abonentom wszelkich informacji o cenach elementów, których poszukują, ewentualnie podajemy informacje gdzie należy ich szukać. Staramy się również uzupełniać na bieżąco bazę o sugerowane przez użytkowników materiały i reagować na wszelkie uwagi, które sobie bardzo cenimy. Żadnego klienta nie pozostawiamy bez odpowiedzi. Serwis jest bowiem stworzony z myślą o klientach i dla klientów, a nie dla nas, dlatego przestrzegamy wszelkich procedur jakości obsługi.

Dalszy rozwój serwisu Intercenbud zmierza do stworzenia komunikacyjnej platformy biznesowej dla branży budowlanej. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest możliwość zamieszczania ogłoszeń, o których skuteczności nie trzeba przekonywać, wystarczy się po prostu ogłosić i czekać na efekty. Ponadto trwają zaawansowane prace wspólnie ze znanym wydawnictwem z branży budowlanej nad wykorzystaniem Intercenbudu do wyceny domków jednorodzinnych. Wkrótce również zadebiutuje na rynku nowa aplikacja internetowa ściśle współpracująca z serwisem Intercenbud - mam nadzieję, że będzie to miła niespodzianka na rynku kosztorysowym , o szczegółach poinformujemy wkrótce na stronach www.intercenbud.pl oraz www.bzg.pl.

Jak ważny jest dostęp do rzetelnych źródeł cen wie każdy, kto decyduje się na zakup jakiegokolwiek produktu. Niemniej każdy ma pewnego rodzaju priorytety w wyborze zakupu. Nie tylko interesuje nas cena końcowa ale również specyfika danego produktu. Dlatego ważną rzeczą jest nie tylko zgromadzenie informacji o cenach, ale możliwie najwięcej informacji o oferencie, zasadach zakupu, możliwości upustów, klasy towaru itd. W przypadku specyfiki takich baz, jak bazy cenowe materiałów budowlanych, takie informacje stają się kluczowe. Wymagania inwestorów są coraz bardziej rygorystyczne pod tym względem, na co z całą pewnością wpływa szeroki wachlarz możliwości dostępu do informacji. W mojej ocenie kwartalne bazy cenowe z czasem przestaną mieć rację bytu. Kosztorysanci będą łączyć się z systemami magazynowymi konkretnych producentów, co spowoduje konieczność wdrażania nowych systemów informatycznych. Z kolei nośniki stałe, typu płyta CD, będą zawierały co najwyżej klucze do informacji czerpanych z aplikacji internetowych, które zostaną na tyle rozbudowane, że zaspokoją potrzeby maksymalnej grupy dostawców i odbiorców związanych z daną branżą. Intercenbud na dzień dzisiejszy jest pewnego rodzaju "formą pośrednią" takiego procesu. Z jednej strony spełnia funkcję aktualizowanej na bieżąco bazy rzeczywistych cen materiałów budowlanych i platformy biznesowej między zainteresowanymi stronami, a z drugiej ma aspiracje i zaplecze do zbudowania szerszego multimedialnego systemu baz cenowych na miarę XXI wieku.