Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Nowe wyrzynarki Bosch

Wyrzynarki przeznaczone są do rozcinania, przycinania, docinania wielu różnych materiałów w tym przede wszystkim drewna i materiałów drewnopochodnych, ale także metalu, tworzyw sztucznych i ceramiki. Zastosowanie zależy właściwie tylko od odpowiedniego brzeszczotu. Ze względu na to, że brzeszczot jest bardzo cienki i gibki wyrzynarki doskonale radzą sobie także w cięciu po krzywiznach, łukach czy nawet okręgach o małej średnicy. Przecinają belki, płyty, rury, kątowniki i inne kształty.

Zastosowanie znajdują właściwie wszędzie - na dużych i małych budowach (głównie przy pracach remontowych), ale także w zakładach rzemieślniczych. Niezbędne są w warsztatach stolarskich, w firmach montujących meble (zwłaszcza kuchenne) itp. Z tego rodzaju urządzeń bardzo często korzystają również majsterkowicze.

Wszystkie wyrzynarki konstruowane są jako jednoręczne, co bardzo ułatwia pracę na budowie, w warsztacie czy innych trudnych warunkach.

Dotychczas praca wyrzynarkami nie pozwalała na precyzyjne cięcia - zwłaszcza w drewnie. Działo się tak dlatego, że jednopunktowo zamocowany brzeszczot ( w uchwycie ) nie był w stanie zachować należytej sztywności, przez co linia cięcia nigdy nie była zbyt prosta. Przyjęło się mówić pomiędzy rzemieślnikami, że wyrzynarką pracuje się tylko przy pracach zgrubnych - do rozcięć, przecięć, natomiast nie można uzyskać nią równej powierzchni.

Obecnie firma Bosch w swoich nowych wyrzynarkach wprowadziła rozwiązanie, dzięki któremu linia cięcia jest idealnie prosta. Taką precyzję osiągnięto przez zastosowanie dodatkowych dwóch szczęk ściskających brzeszczot z boku, co uniemożliwia mu na odchylanie się w żadną stronę. Ponadto, brzeszczot podtrzymuje z tyłu rolka oporowa. Tak skonstruowany mechanizm ma jeszcze jedną zaletę -wymiana brzeszczotu odbywa się za pomocą systemu SDS, czyli szybkiej wymiany. Za pomocą jednego przycisku możemy wymienić osprzęt na inny, a cała czynność trwa zaledwie kilka sekund.

Także inne funkcje wyrzynarek reguluje się obecnie w sposób beznarzędziowy. Stopa prowadząca wykonana jest z aluminium i regulowana na obie strony dzięki jednej dźwigni. Cięcie pod kątem jest równie dokładne jak cięcie zwykłe. Tak więc nawet grube bale drewna nie są teraz żadną przeszkodą dla tych urządzeń. Elektroniczna regulacja obrotów jest już standardem. Prowadzenie (i praca) jest bardzo ergonomiczne, a więc dłoń nie odczuwa zmęczenia.
Drewno, metal, ceramika to tylko najbardziej popularne materiały, do których obróbki potrzebne jest co najmniej kilkadziesiąt rodzajów różnych brzeszczotów - firma Bosch zapewnia ich pełną gamę.

A oto najnowsze modele wyrzynarek - GST 135 CE i BCE. Przecinają drewno na głębokość do 135 mm, natomiast aluminium na grubość 20 mm.

GST 135 CE GST 135 BCE