Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Przegląd rynku inwestycyjno-budowlanego (część XXX)

Wstęp

Ostatni kwartał przyniósł nam niesamowity chaos informacyjny w kwestii różnych doniesień z gospodarki, zarówno w kraju jak i ze świata. Apokaliptyczne wizje stojących fabryk i lecącego na łeb PKB przeplatają się z obietnicami zasypania świeżo dodrukowaną gotówką wszystkich potrzeb przedsiębiorców i przysłowiowych Kowalskich. Prognozy ekonomiczne na najbliższy rok przypominają bardziej wróżenie z fusów niż realne, poparte faktami analizy.
 

Faktem jest natomiast to, iż w skali globalnej, szczególnie w USA i Europie, mamy absurdalną sytuację, w której realne dane wskazują na skokowy wzrost bezrobocia oraz ilości osób pobierających zasiłki dla bezrobotnych, przy jednoczesnym fenomenalnym wręcz wybiciu indeksów giełdowych i powrocie do ich poziomów sprzed dramatycznych spadków w marcu. Z jednej strony banki centralne prowadzą skup obligacji, kreując walutę w tempie typowym raczej dla najbiedniejszych krajów afrykańskich 10 lat temu. Z drugiej - pieniądz ten nie trafia jeszcze bezpośrednio na ulicę, a skoordynowanie działań banków centralnych różnych krajów pozwala zachować równowagę w cenach walut na dotychczasowym poziomie.

W Polsce, zarówno wśród osób profesjonalnie związanych z nieruchomościami oraz inwestorów posiadających nadwyżki gotówki, nie ustają dyskusje na temat perspektyw dla cen mieszkań. Z jednej strony oficjalnie publikowane dane, które dotyczą okresu od 1 do 3 miesięcy wstecz, wskazują na jedynie minimalną obniżkę cen transakcyjnych mieszkań w największych miastach w Polsce, a deweloperzy deklarują kolejny rekord ilości sprzedanych mieszkań w I kw. 2020 r. Z drugiej jednak strony na popularnych portalach ogłoszeniowych zdecydowanie widać skok w ilości oferowanych mieszkań na wynajem, co w perspektywie może przełożyć się na spadek cen najmu i jednocześnie popytu na zakupy mieszkań w celach inwestycyjnych. Mało tego, pojawia się coraz więcej ogłoszeń o odstąpieniu lokali komercyjnych, nawet w najbardziej prestiżowych galeriach handlowych. Pokazuje to, że w częściowo wciąż pozamykanych i opustoszałych galeriach toczy się ostra walka najemców z właścicielami o każdą złotówkę czynszu. Bardzo możliwe, że spadek rentowności wynajmu lokali użytkowych będzie bardziej dramatyczny niż w przypadku mieszkań. Wszystkie te dane potwierdzają to o czym doskonale wiemy, że kryzys na rynku nieruchomości pojawia się znacznie później niż w przypadku innych gałęzi gospodarki.

 

 

1. Obiekty handlowe i towarzyszące

 • Warszawski Koneser, zespół budynków mieszkalnych i usługowych w miejscu dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek na Warszawskiej Pradze, wkrótce powiększy swój centralny plac do 800 m². Pozwoli to pomieścić dodatkowe 500 osób i pomoże organizować letnie atrakcje takie jak: występy teatralne czy koncerty muzyczne, a poza tym umożliwi otwarcie dodatkowych ogródków restauracyjnych i utworzenie stref zielonych.

 • Nowo powstające w dzielnicy Wola przy skrzyżowaniu ul. Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej - Browary Warszawskie będą mieściły pierwszy w Warszawie woonerf. To słowo pochodzące z jęz. holenderskiego oznacza typ ulicy o charakterze miejskiej alejki, wypełnionej małą architekturą i miejskimi meblami, obsługiwaną jedynie przez lokalny spowolniony ruch, bez ruchu tranzytowego. W tym przypadku będzie to jeden z elementów rewitalizacji historycznej dzielnicy, która w ten sposób zostanie przywrócona miastu i jego mieszkańcom. Ciąg pieszo-jezdny (z ruchem wyłącznie jednokierunkowym) będzie miał 135 m długości i 6 m szerokości. Znajdą się na nim wyspy z ogródkami kawiarń i restauracji. Projekt architektoniczny całej inwestycji przygotowała pracownia JEMS Architekci a woonerf ma być gotowy do końca 2020 r.

 

 

2. Lokale biurowe

 • Warszawski wieżowiec Skysawa zostanie w przyszłości połączony ze stacją metra Rondo ONZ poprzez specjalny łącznik. Będzie to pierwszy w Warszawie biurowiec, który uzyska bezpośrednie połączenie z drugą linią metra. Przejście to znajdzie się pod zbiegiem ul. Świętokrzyskiej z aleją Jana Pawła II. Nowo powstający wieżowiec został zaprezentowany na wizualizacjach. Poza 155-metrową wieżą, wyróżniać go będzie przeszklona fasada w odcieniach szarości uzupełniona o żyletki wykonane z betonu architektonicznego. Znajdzie się w nim 40.000 m² powierzchni do wynajęcia. Jego pierwsza część, niższy budynek A zostanie oddany do użytku w III kw. 2021 r., a wieżowiec należący do części B ma być gotowy rok później. Inwestycję prowadzi konsorcjum firm PORR, TKT Engineering i Elin. Inwestorem jest Polski Holding Nieruchomości.

 • W kwietniu tego roku nowy gdański biurowiec Olivia Prime otrzymał pozwolenie na użytkowanie dla jego drugiej części B. Część A została oddana do użytku prawie dwa lata wcześniej. W obu częściach tego trzeciego co do wielkości biurowca w Polsce znajduje się 55.000 m² powierzchni do wynajęcia. W jego imponującej bryle mieści się 19 loggi i 6 tarasów, część z nich z widokiem na morze. Każde z pięter to prawie 5.000 m² powierzchni. Ciekawostką jest jego szklona, w całości wentylowana, trójszybowa fasada. Jest to jeden z zaledwie 4 budynków w Polsce z tym rozwiązaniem. Obie części wieżowca są już w większości wynajęte, takim firmom jak Deloitte, Amazon czy EPAM. Najciekawsze z biur w wieżowcu, 5-cio piętrowe z łącznikami w formie zjeżdżalń, zostało wynajęte firmie Sii. Projekt architektoniczny gmachu wykonała pracownia BJK Architekci, zaś wnętrza i hol zaprojektowała firma Design Anatomy.

 • Specjalna Strefa Ekonomiczna "Krakowski Park Technologiczny" wzbogaciła się o kolejny oddany do użytku biurowiec. Dot Office L1 to sześć naziemnych kondygnacji i 13.140 m² powierzchni użytkowej w standardzie technicznym klasy A. Dodatkowo w podziemnej hali garażowej znajduje się 210 miejsc postojowych, a także parking rowerowy. Już w tym momencie biurowiec posiada certyfikat BREEAM, a dodatkowo Inwestor ubiegać się będzie o certyfikację WELL. Oddany do użytku budynek jest dziewiątym z całego planowanego kompleksu Dot Office, który docelowo ma zaoferować 100.000 m² powierzchni najmu. Następne w kolejce gmachy L2 oraz M już posiadają pozwolenie na budowę. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia Medusa Group.

 • W Bydgoszczy niedługo zakończy się gruntowna modernizacja budynku przy ul. Królowej Jadwigi 18, w którym dawniej znajdowała się popularna w mieście restauracja "Rzepicha"; przebudowany zostanie w biurowiec Modern Office. Uzyska on nowoczesną i ekologiczną fasadę, a także dwa dodatkowe piętra, 6-te i 7-me, które zostaną zaadaptowane na apartamenty na wynajem. Budynek zaprojektowany został w duchu modernizmu, poprzez uwzględnienie takich elementów jak panoramiczne okna oraz dekoracyjne elementy na fasadzie w formie pionowych lameli. Całość zwieńczą zielone tarasy dla celów rekreacyjnych. Projekt architektoniczny to zasługa pracowni Lines Architekci. Inwestor Modern Group zapowiedział otwarcie obiektu na przełomie lipca i sierpnia 2020 r.

 • Centrum Katowic wzbogaciło się o kolejny nowoczesny biurowiec, DL Center Point, który stanął na działce pomiędzy al. Roździeńskiego a ul. Wrocławską. Znajdzie się w nim 11.900 m² biur klasy A+ oraz 3.000 m² przestrzeni handlowo-usługowej. Pierwsze lokale sklepowe na parterze zostały otwarte już w maju, natomiast na dniach rozpoczną swoją działalność klub fitness oraz restauracja. W przyszłości, w jego sąsiedztwie, Inwestor spółka DL Invest Group planuje zrealizować jeszcze jeden obiekt, 13-piętrowy biurowiec o powierzchni 13.000 m². Jego projekt opracuje Biuro Projektowe Ostrowscy Architekci, a wykonawcą będzie firma Eiffage Polska Budownictwo. Budynek ma być gotowy w 2021 r.

 • Charakterystyczny postmodernistyczny wrocławski biurowiec Centrum Orląt, będący dotąd własnością EFL Service SA, został sprzedany funduszowi Adventum International, który przeprowadzi generalny remont. Obiekt, który powstał w 2002 r. był jednym z pierwszych nowoczesnych budynków biurowych zrealizowanych w Polsce po 1989 roku. Jego pow. całkowita to 17.600 m² z czego 13.700 m² to pow. biurowa. Po remoncie, który podniesie jego standard, budynek dalej będzie pełnił swą podstawową funkcję.

 

 

3. Inwestycje mieszkaniowe zawsze „modne” i potrzebne

 • Deweloper Profbud wprowadził już do sprzedaży mieszkania z drugiego etapu swojej warszawskiej inwestycji Ligia, która powstaje w dzielnicy Ursus, przy ul. Kolorowej 17. Lokale zostaną oddane do użytku pod koniec 2021 r. Oferowane mieszkania mają od 2 do 4 pokoi o powierzchni od 33 do 88 m² . Wszystkie z nich będą posiadać balkony, tarasy lub przedogródki w przypadku lokali na parterze. Zbudowana zostanie również hala garażowa z miejscami dla aut i rowerów. W tym momencie, mieszkania powstające w ramach I etapu inwestycji zostały już sprzedane.

 • W najbliższym miesiącu na budowie poznańskiej inwestycji mieszkaniowej Esencja zawiśnie wiecha. Inwestycja powstaje w miejscu dawnej palarni kawy przy ul. Garbary. Będzie to 260 mieszkań, od kawalerek po lokale 4-pokojowe, o powierzchniach od 25 do 92 m². Do ich dyspozycji będą ponadto ładowarki dla aut elektrycznych, boksy rowerowe, plac zabaw, a także klub mieszkańca. Deweloperem inwestycji jest Echo Investment. Pierwsi mieszkańcy spodziewają się otrzymać klucze do mieszkań jeszcze przed końcem roku.

 • Krakowski Płaszów wzbogaci się wkrótce o inwestycję Nowa Myśliwska, która zostanie zrealizowana przez firmę Budimex, z pomocą firmy architektonicznej SARAN. Budynek pomieści 129 mieszkań na ośmiu kondygnacjach. Ich metraże wyniosą od 30 do 79,8 m² (łącznie 6.350 m²), a lokale będą miały od 1 od 4 pokoi, wszystkie z balkonami lub przedogródkami. W parterze znajdą się również lokale usługowe o łącznej pow. 210 m². Mieszkania trafiły już do sprzedaży a budowa ma zakończyć się w III kw. 2021 r.

 

 

4. Inne obiekty

 • Łódź w najbliższej przyszłości zbuduje miejski system parkingów. Docelowo ma to być największa tego typu inwestycja w kraju. W tym momencie podpisano umowę na realizację jej pierwszego etapu, który będzie składał się z czterech lokalizacji w ścisłym centrum miasta i będzie oferował blisko 900 miejsc parkingowych. Prace budowlane ruszą z początkiem 2021 r. Parkingi powstaną w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, a partnerem miasta w tej inwestycji została spółka Mota-Engil.

 • W przyszłości w Szczecinie rozbudowane zostanie Muzeum Techniki i Komunikacji. W jej ramach powstanie łącznik pomiędzy istniejącym gmachem a sąsiadującą kamienicą przy ul. Niemierzyńskiej 18A, która po remoncie również zaadaptowana zostanie na funkcje muzealne. W nowym przeszklonym łączniku znajdzie się strefa wejścia, kawiarnia, szatnie oraz strefa ekspozycji. Natomiast kamienica, poza przestrzeniami ekspozycyjnymi pomieści również pomieszczenia administracyjne a także sale konferencyjne i edukacyjne. Spodziewany koszt inwestycji to ponad 18 mln zł. Prace budowlane zakończyć się mają do października 2021 roku. Projekt architektoniczny to dzieło konsorcjum Biur Ch2 Architekci oraz NAAN Architekci. Nadzór nad inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.

 • Firma Budimex została wyłoniona na generalnego wykonawcę nowego Centrum Psychiatrii w Białymstoku. Nowy oddział, zlokalizowany na terenie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhoffa, będzie 4-piętrowym budynkiem o łącznej powierzchni ponad 5.000 m². Znajdzie się w nim 40 łóżek dla dorosłych i 36 dla dzieci i młodzieży. Wartość inwestycji to blisko 29 mln zł. Będzie ona prowadzona w systemie "Zaprojektuj i Zbuduj". Centrum ma przyjąć pierwszych pacjentów w maju 2022 r.

 • Jeszcze w te wakacje otwarte zostaną dodatkowe baseny zewnętrzne Wrocławskiego Parku Wodnego. Będzie to jeden basen rekreacyjny o pow. 425 m² oraz brodzik dla małych dzieci ze zjeżdżalnią o pow. 82 m². Ponadto Aquapark rozbudowano o nowe budynki z szatniami i natryskami a także hale filtrów i zbiorniki przelewowe. Przy okazji powiększono również parking, zwiększono ilość nasadzeń zieleni oraz dodano nowe stanowiska kasowe. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 11 mln zł.

 • W Gdyni na Placu Dworcowym trwa budowa parkingu "Park&Ride" na 140 samochodów i 48 rowerów. Ten nowy węzeł komunikacyjny ułatwi tysiącom mieszkańców przesiadki pomiędzy autami a pociągami SKM, trolejbusami i autobusami. Generalny Wykonawca inwestycji to konsorcjum ROVERPOL, a prace budowlane wykonuje firma Soletanche. Realizacja projektu pochłonie 65,9 mln zł i ma być gotowa jesienią 2021 r.

 • W Polsce powstają kolejne obiekty magazynowe, tym razem kompleks logistyczny 7R Park w Lublinie. 110.000 m² powierzchni wielofunkcyjnej, w tym hal magazynowych, przestrzeni do działalności produkcyjnej oraz małych modułów po ok. 2.000 m² zlokalizowane zostanie 3 km od obwodnicy Lublina. Inwestycja ma odpowiadać na długoterminowy trend przenoszenia linii produkcyjnych z Azji z powrotem do Europy.

 • W Bydgoszczy oddana do użytku została inwestycja magazynowa Panattoni Park Bydgoszcz II. Ten obiekt to 36.500 m² powierzchni o przeznaczeniu na lekką produkcję lub składowanie. Wynajęta została już takim firmom jak Nissin Logistics czy Inpost. Obiekt znajduje się obok Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego. Inwestycja posiada certyfikat w systemie BREEAM na poziomie GOOD.

 • Na terenie Łódzkiego ZOO, przy realizacji powstającego Orientarium trwają już prace zagospodarowania terenów zielonych. Nowe Orientarium zajmie prawie połowę ogrodu zoologicznego. Znajdą się w nim pawilony dla zwierząt, wybiegi i woliery dla egzotycznych zwierząt i roślin z takich krajów jak Laos, Indie, Australia czy Filipiny. Ponadto znajdzie się w nim także zaplecze gastronomiczno-rekreacyjne. Prace budowlane posuwają się zgodnie z planem i są na etapie wykańczania i aranżacji budynku takimi elementami jak sztuczne skały i drewniana plumeria pod dachem.