Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Kilka funkcji w jednym korpusie - zawory antyskażeniowe zintegrowane z zaworem kulowym

Stosowanie zaworów antyskażeniowych w instalacjach wodociągowych jest obecnie w Polsce obowiązkowe. Najprostszym urządzeniem tego typu jest zawór antyskażeniowy z możliwością nadzoru (EA). Większość takich zaworów oferowanych na naszym rynku, to po prostu zawór zwrotny wyposażony w otwór rewizyjny, czasem dodatkowo w spust wody. W ofercie Gama San S.A. znajdują się zawory antyskażeniowe, które w niedużym, zwartym korpusie mieszczą nie tylko zawór zwrotny, ale również zawór kulowy.

 

ZAWÓR ANTYSKAŻENIOWY ZINTEGROWANY W JEDNYM KORPUSIE Z ZAWOREM KULOWYM

Rozwiązanie takie daje oczywistą korzyść. Zamiast stosować dwa osobne zawory: kulowy jako odcięcie dopływu wody i antyskażeniowy jako ochrona przed wtórnym zanieczyszczeniem, wystarczy zamontować przy wodomierzu jedno urządzenie. Dla instalatora oznacza to znaczną wygodę: łatwiejszy i szybszy montaż oraz oszczędność miejsca przy wykonywaniu przyłącza wodomierza. Niebagatelnym argumentem jest również oszczędność kosztów. W cenie takiej samej lub nawet niższej niż inne zawory antyskażeniowe , instalator otrzymuje od razu zawór kulowy, który przecież i tak musiałby kupić.

 

 

CZTERY OTWORY REWIZYJNE

Ale zalety omawianego zaworu antyskażeniowego nie kończą się na wbudowanym zaworze kulowym. Posiada on w korpusie cztery otwory rewizyjne o średnicy ¼". Jeden z otworów zapewnia, wymaganą ustawowo, kontrolę szczelności zaworu zwrotnego. Drugi jest wyposażony w zawór spustowy umożliwiający opróżnienie instalacji (np. na czas remontu). Pozostałe dwa otwory dają możliwość montażu manometru oraz termometru dla kontroli temperatury i ciśnienia wody zasilającej instalację.

 

 

MATERIAŁY

Dla trwałości zaworów zasadnicze znaczenie ma jakość materiałów zastosowanych do produkcji. W przypadku zaworów antyskażeniowych oferowanych przez Gama San mamy do czynienia zarówno z materiałami odpowiedniej jakości, jak i z dokładnością wykonania. Korpus wykonany jest z niklowanego mosiądzu, sprężyna dociskająca grzybek zaworu zwrotnego - ze stali szlachetnej, a sam grzybek z tworzywa Hostaform, charakteryzującego się wysoką odpornością ścierną i świetnymi właściwościami ślizgowymi. Uszczelnienia wykonane z teflonu gwarantują wieloletnią pracę bez możliwości przecieków. Kula stanowiąca "serce" zaworu kulowego wykonana jest z mosiądzu pokrytego twardym chromem a pokrętło z duraluminium malowanego farbą epoksydową na kolor czerwony.

 

 

PARAMETRY I ATESTY

Zawory wyposażone są w gwinty wewnętrzne ISO 228/1°G o średnicach: ½" x ½", ¾ x ¾" lub 1" x 1". Ciśnienie otwarcia wynosi 0,01 bara, ciśnienie maksymalne 16 barów. Zakres temperatur roboczych: -10°C ÷ +100°C.

 

Zawory są zgodne z normą PN-B-01706/Az1 oraz PN-EN 1717, posiadają również Atest Higieniczny PZH. Zostały certyfikowane przez wiele instytutów europejskich, m.in. niemiecki DVGW, francuski NF i holenderski KIWA.