Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykuł wstępny - BzG 1/2006

Róbmy swoje,

Pierwsze miesiące roku na wszystkich działają pobudzająco. Nowy rok, nowe nadzieje? A może podświadomie wyczuwamy wiosnę? Nie wiem, ale najwięcej ciekawych rzeczy dzieje się zawsze w pierwszym kwartale. Wszyscy, wszystko zmieniają, albo planują zmienić. Jedni zaczynają od zmieniania (od razu) całej Polski, inni ograniczają się tylko do prawa (to ci skromniejsi), a jeszcze inni gmerają coś przy "sprawiedliwości". Za to, nikt nie chce pogmerać przy dziurach w asfalcie! Jakby nie było problemu!

Od dawna wiadomo, że duży wpływ na podejmowane decyzje ma otoczenie, czy też środowisko. Ostatnio przekonali się o tym uczestnicy II Forum Budowlanego, które odbyło się w... Krynicy. Zapewne pod wpływem tamtejszego (bardzo zdrowego) klimatu, pan Minister Jerzy Polaczek złożył obietnicę, że Prawo budowlane jeszcze w tym roku zostanie opracowane od nowa (patrz: Aktualności). Cóż... jak to się u nas mawia: "pożywiom, uwidzim". Może nie będzie lepiej, ale na pewno będzie o czym mówić i pisać. A na razie, jak proponuje autor pewnej piosenki: "Róbmy swoje...".

Aktualnie trwają intensywne prace nad nowelizacją Prawa zamówień publicznych. Czy nowe "prawo" będzie jeszcze gorsze dowiemy się z artykułu pana Jacka Kaczmarczyka "Kilka uwag po drugim czytaniu projektu nowelizacji Prawa zamówień publicznych".

Jak zwykle w zimie, informujemy Państwa "Co słychać w Krakowie" - najszerzej omawiamy sprawę remontu Rynku Głównego.

Jeśli ktoś chce zobaczyć jak "to się robi w Chinach", powinien zajrzeć do artykułu pana Dariusza Piasty "Zamówienia publiczne w Chinach". Nie wiem, czy można zawojować Chiny, ale szanse są, zwłaszcza, jeśli Chiny otworzą swój rynek usług budowlanych. Kto wie, może zamiast budować w Polsce, będziemy budować w Państwie Środka.

Wszystkich zainteresowanych dalszymi losami pewnego księgarza zapraszam do lektury artykułu pana Jerzego Dylewskiego "Zmiana sposobu użytkowania - czy to "w ogóle idzie załatwić". Pani Agata Zwierzchowska udowadnia w artykule "Aspekty ekonomiczne bezwykopowej budowy sieci podziemnych", że metody te wcale nie są droższe niż tradycyjne, a pan Przemysław Róziewicz zajął się problemem umów zawieranych z pracownikami pracującymi na budowach zagranicznych. Autor zwraca uwagę, że warto czytać ustawy i rozporządzenia, a nie tylko ich (często) marne opracowania przygotowane przez niekoniecznie kompetentne osoby.

W Aktualnościach piszemy m.in.:
- "Jak odliczać część VAT-u na materiały budowlane",
- "Nowe cenniki w Normie" (program odczytuje ceny jednostkowe opracowywane przez Orgbud-Serwis),
- "Wiking 0.9E Beta" - (ostatnia darmowa wersja programu do obliczania wartości kosztorysowej inwestycji - WKI).

W dziale Przepisy prawne zachęcam do zwrócenia uwagi na Orzecznictwo Sądu Najwyższego dotyczące tym razem terminu związania ofertą, terminu wygaśnięcia uprawnień z tytułu rękojmi itp.
Ukazało się nowe rozporządzenie w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (Dz.U. z 2006 r. nr 46, poz. 331).

Na koniec jeszcze kilka spraw technicznych. Stali Abonenci BzG wiedzą, że co jakiś czas, nasze aplikacje wymagają aktualizacji kluczy KMM. Tego typu akcje przeprowadzamy tylko raz, na początku roku (jak widać my też lubimy coś pozmieniać). Zamieszczone w tym numerze: Norma Pro i Standard wymagają przeprowadzenia właśnie takiej aktualizacji wg znanej Państwu procedury.

Zwracam uwagę na nową wersję Wikinga 0.9E. W Aktualnościach zapraszamy wszystkich na internetową stronę poświęconą aplikacji i do pobierania darmowej wersji testowej. Jeśli jednak ktoś z Państwa nie ma dostępu do sieci, proszę się nie martwić. Ta sama wersja programu została umieszczona na niniejszej płycie - wystarczy zajrzeć do działu Wersje pełne.

 

Zapraszam do lektury kolejnego wydania "Buduj z Głową"

Jarosław Deja