Poniższy artykuł opracowano w oparciu o stan prawny obowiązujący w momencie powstania tego artykułu.
Redakcja nie gwarantuje aktualności tekstu w okresie późniejszym, jak również nie ponosi odpowiedzialności za ew. stosowanie się do zawartych w nim zaleceń.

Artykul wstępny - BzG 4/2006

Wybieram BzG!

Siedzę sobie w ciepłym pokoju, przed służbowym komputerem i zastanawiam się od czego zacząć ten artykuł wstępny, bo z jednej strony nic wielkiego się w Polsce nie dzieje... Wrrrróć! Oczywiście, oczywiście, przyleciały do nas samoloty F-16, ale o czym tu pisać? Że mamy najdroższe na świecie jastrzębie? Wielka sprawa. To już ważniejsze są wybory samorządowe, które zakończyły się dosłownie przed chwilą. Ja też byłem i głosowałem, ale teraz nie do końca wiem kto wygrał, a kto przegrał, bo wszyscy pytani o to politycy twierdzą, że to oni są zwycięzcami (nawet ci z jednym procentem głosów). Pewne jest jedno - wygrali nasi czytelnicy, wybierając Buduj z Głową i Normę. W końcu, tak jak obiecywaliśmy w każdej naszej kampanii (tyle, że reklamowej), nasz program jest najlepszy.

I w ten sposób łagodnie przechodzimy do opisu nowego numeru BzG, w którym znalazła się Norma Pro i Standard w wersji 4.16, wraz z aktualnymi bazami katalogowymi i nowym KNR 9-16 - Izolacja kanałów wentylacyjnych matami KLIMAFIX i LAMELLA MAT.

W dziale artykułów problemowych pan Jacek Kaczmarczyk przypomina, że określone przez zamawiającego warunki ubiegania się (wykonawcy) o udzielenie zamówienia publicznego (podobnie jak wynikające wprost z przepisów ustawy) czemuś muszą służyć. Pani Ewa Wiktorowska w II części artykułu „Środki ochrony prawnej” przedstawia w tabelach kolejne kroki stron uczestniczących w procedurach odwoławczych w podziale na czynności wykonywane przez zamawiającego i odpowiadające im czynności wykonawcy. Tym razem dla - przetargu ograniczonego, negocjacji z ogłoszeniem i dialogu konkurencyjnego. Natomiast pan Heliodor Jerzy Orłowski przedstawia swoje spostrzeżenia odnośnie stosowania w praktyce i skuteczności ww. protestów, odwołań i skarg.
O przetargach w innych krajach europejskich dowiemy się z artykułów pp. Dariusza Piasty i Jerzego Kubiszewskiego, a dokończenie historii pewnego księgarza z artykułu p. Jerzego Dylewskiego.
Sprawozdanie z XI Konferencji Częstochowskiej SKB specjalnie dla Państwa napisał pan Michał Paradowski. Pan Maciej Rokiel – tym razem o problemach z dociepleniem ścian drewnianych.

W dziale „Przepisy prawne” znajdą Państwo m.in. jednolite teksty ustaw - Prawo budowlane i Prawo zamówień publicznych oraz informację o wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2007.
Niewątpliwie wszystkich ucieszy sprostowanie do rozporządzenia Komisji (WE) w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV). Nie wszystkie bzdury polskiego tłumaczenia zostały „wyprostowane”, ale dobre i to.

Proszę zwrócić uwagę na naszą świeżo otwartą Akademię Athenasoft, w której można się szkolić z kosztorysowania, obsługi programów, wyceny wartości kosztorysowej inwestycji, zarządzania firmą budowlaną, nieruchomościami itd.

Na koniec chciałbym Państwa zaprosić na Międzynarodowe Targi Budownictwa BUDMA 2007. Niestety nie potrafimy jeszcze podać numeru naszego stoiska (trochę na to za wcześnie), ale wszystkich zainteresowanych zapraszam w grudniu na naszą stronę www.ath.pl, na której umieścimy stosowny komunikat z niezbędnymi danymi.

Jako, że jest to ostatni w tym roku numer Buduj z Głową, chciałbym życzyć Państwu wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku. Mam nadzieję, że spotkamy się wszyscy w styczniu, kiedy pojawi się nowe BzG 1/2007. Wszystkiego najlepszego!

 

Zapraszam do lektury kolejnego wydania "Buduj z Głową"
Jarosław Deja